HPV i CIN 1

Mare maris

Poštovani,
Radila sam papa test i briseve cerviksa na aerobe, anaerobe, klamidiju, mikoplazmu, ureaplazmu i HPV visokog rizika. Papa test je pokazao CIN 1 (HPV), u brisevima cerviksa Ureaplasma urealyticum <1000CFU. HPV VR pozitivan (ne 16 i 18). Rađena je kolposkopija: SKG na rubu ušća vidljiva u cijelosti, široka TZ sa zonama nezrelog metaplastičnog epitela koji pokazuje nježno acetobijeljenje. Na 11 h usko područje izraženijeg ABE. Opisano područje je jod negativno, dok se područja nezrele metaplazije slabije bojaju jodom. Napravljena je krioterapija transformacijske zone 2x3 min. Th: Makromicin tbl. a 500 mg 1x1 tijekom 6 dana, istovremeno Polygynax vag. 1x1 tijekom 12 dana. Zatim Isoprinosine tbl. a 500 mg 3x2 tijekom 14 dana, zatim 2 tj. pauze, provesti 3x u 3 mjeseca. Kontrolni PAPA i bris na Mycoplasmu/Ureaplasmu za 4 mjeseca.
Molim da mi protumačite nalaz kolposkopije, koliko su raširene i teške promjene i općenito prokomentirate situaciju, te moguće i rezultat svega. Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zbog nalaza papa testa (CIN 1) urađena je kolposkopija gdje je promijenjeni dio -atipične stanice (jod negativno područje) odstranjen krioterapijom. Područje metaplazije znači mjesto gdje je jedna vrsta stanica zamjenjena drugom vrstom stanica i to je normalan fiziološki proces. Potrebno je samo učiniti kontrolni papa test.

Mare maris

Zahvaljujem na odgovoru. Mozete li mi komentirati predlozenu terapiju, moze li se ocekivatti da ce djelovati na HPV i da cu ga se 'rijesiti'? Mada, receno mi je da ne ide to tako brzo i da treba biti strpljiv.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji terapija kojom ćemo izliječiti HPV. Liječe se samo promjene (CIN-ovi) ukoliko postoje. Terapija se daje da se 'pomogne' organizmu da savada virus, što se u većini slučajeva i događa. Ukoliko postoji virus u organizmu, a nema promjena (CIN-ovi ili kondilomi) terapija nije potrebna.

Mare maris

Zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

tincica7

Postovani,
U 10.mj 2018. prvi put papa je pokazao Cin1. Radila sam briseve i poz. je HPV iz v.r skupine, neg.16 i 18, te poz. Ureaplasma 10 na 3 (za koju nisam dobila nista jer mi je receno da se to ne lijeci). Radila sam kolposkopiju gdje su utvrdjene jako blage promjene, sira ranica, tj eritroplakija, jod pozitivno. Dobila sam terapiju Papilocare gelom (6mj), Isoprinosine tablete te Doksiciklin (ipak za Ureaplasmu). Ponovila sam papu u 6 mj, a nalaz sam dobila tek u 10 mj, opet Cin1, s tim da sam jos Papilocare koristila do 9 mj, znaci 3 mj jos od uzimanja pape. Dr. me opet poslao na kolposkopiju koja mi nije uradjena jer je blaga promjena, te mi je uradjen opet papa. Sada je samo ASCUS, nema Cinova. Dobila sam terapiju Albothyl vaginaletama kroz 4 tj, svaki 2. dan. Znaci li to da se papa ipak malo popravio posto je ASCUS granican nalaz? I posto imam siru "ranicu", da li bi Albothyl to takodjer mogao sanirati? Hvala, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz se popravio i za očekivati je da će se promjene u potpunosti povući. 'Ranica' je uobičajeni naziv za mjesto na vratu maternice gdje jedna vrsta stanica zamjenjuje drugu, što je uobičajena pojava kod žena u reproduktivnoj dobi. To nije patološko stanje, ali je to mjesto osjetljivije na nokse i na tom mjestu najčešće nastaju promjene. Albothyl će pomoći u 'oporavku' promijenjenih stanica.