HPV i CIN 1

Aurora borealis

Poštovanje,
mora li CIN 1 nužno biti povezan sa visokorizičnim HPV-om? S čime sve može biti povezan?
Dobila sam abnormalni nalaz PAPA testa po prvi put u životu, prikazuje CIN 1 i propisane su mi vaginalete, te ponovna kontrola testa za 4 mjeseca (ako tad bude uredan, nastaviti rutinsko testiranje, a ako i dalje bude neuredan da idem na HPV tipizaciju i cervikalne briseve itd). Jedino što mi je trenutno pozitivno na nalazima je niskorizični HPV 42 (ako je i dalje), sve ostalo (visokorizični, cervikalni brisevi) je po zadnjim nalazima negativno i nisam ništa trebala pokupiti u međuvremenu. Stoga se tješim da nije do visokorizičnog HPV-a nego da je nešto banalno što će proći.

Aurora borealis

Zaboravila sam reći, nisam dobila menstruaciju prošli mjesec, kasni mi već 20 dana, bila sam ovaj tjedan kod ginekologa i napravila ultrazvuk (nije trudnoća, nema cisti, pretpostavlja se da je od stresa), te sam dobila Duphaston tablete. Može li cin nalaz biti povezan s tim, odnosno sa stresom, hormonskim poremećajem itd? Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana CIN (pogotovo nižeg stupnja) ne mora nužno biti uzrokovan HPV virusom. Isto tako infekcija HPV virusom ne znači da će osoba razviti CIN. HPV bez promjena u smislu CIN-ova nije potrebno liječiti. Liječi se samo promjena (CIN), bez obzira na uzrok. U razvoju CIN-ova najveću ulogu ima imunitet, pa ukoliko je on slab velike su šanse da će doći do promjena. Bitno je jačati imunitet. U Vašem slučaju potrebno je za 4 mjeseca ponoviti papa test, pa samo ukoliko nalaz i dalje ne bude uredan (oko 70 do 80% % CIN-a 1 se spontano povlači), potrebno je uraditi tipizaciju na HPV.