hpv i pilule?!

althea

Poštovana doktorice,
Nedavno sam pročitala da prema najnovijim istraživanjima
žene koje uzimaju pilule i imaju HPV 3 puta češće obolijevaju
od raka. Dali Vi znate što o tome? (dijagnosticiran mi je HPV
visokog rizika, a do nedavno sam uzimala pilule 2 godine)

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Ovakvi statistički pokazatelji proizlaze iz činjenice da promiskuitetne žene češće oboljevaju od HPV infekcije koja je dokazanim uzročnikom raka cerviksa, kao i da se većina ovih ispitanica zbog zaštite od neželjene trudnoće koristi oralnim kontraceptivima, a ne barijernom metodom zaštite (npr kondom, koji donekle štiti od spolno prenosivih bolesti).