HSG

Roza

Postovanje,

Molila bih vas malu pomoc: preporucena mi je HSG pretraga u sklopu lijecenja neplodnosti. Cula sam da se ta pretraga moze obaviti u bolnicama koristeci rendgen ili privatno, koristeci 3D ultrazvuk. Koji nacin pretrage bi mi preporucili? Lijepo bih vas molila par rijeci o toj pretrazi, jer nisam bas upucena u nacin obavljanja pretrage i eventualnu korisnost/stetnost iste.
Unaprijed puno hvala.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Ispitivanje prohodnosti jajovoda može se obaviti rendgenom ili ultrazvučno. Uporabom novije ultrazvučne tehnologije sigurnost obiju metoda je približno istovjetna. Navodim prednosti i mane svake od pretraga:

RTG HSG: mane: potencijalno štetno rengensko zračenje, veća bolnost, moguća alergijska reakcija na kontrast, nemogućnost učestalog ponavljanja. Prednosti: bolje se vidi unutrašnjost jajovoda što može biti koristno pri planiranju korektivnog zahvata.
Ultrazvučni HSG. Prednosti: nema štetnog zračenja, pretraga je manje bolna i neugodna, lako se ponavlja. Mane: nema mogućnost detaljnog prikaza unutrašnjosti jajovoda.

U novije vrijeme sve se više koristi ultrazvučna tehnika, te bih je i ja preporučila. Ona se može učiniti na Klinici za ginekologiju i porodništvo Opće bolnice Sveti Duh, tel 3712109, te u nekim privatnim poliklinikama poput Modernog medicinskog centra u Zagrebu, tel 4655906.