HSG part two

Dragana

Pre par dana sam postavila pitanje u kojim terminima se radi HSG. Zanimalo bi me i zasto se radi bas tada. Da li je to da bi se eliminisala mogucnost rane trudnoce (par dana) ili neki drugi razlog?

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Razlog zašto se HSG radi neposredno nakon završetka menstruacije je izbjegavanje ove pretrage u ranoj trudnoći, ali i struktura cerviksa koja je u ovoj fazi menstruacijskog cikllusa najpodatnija za ovakav oblik invazivne pretrage (cerviks je mekše konzistencije i nije u potpunosti zatvoren - zbog njegove homronski uvjetovane otvorenosti tijekom menstruacijskog krvarenja). Ipak, važno je da pacijentica nema krvarenja kako se prilikom pretrage ne bi raspršila menstruacijska krv u prostor iza maternice, što može pogodovati razvoju endometrioze.