ICSI

Snezana

Veliki pozdrav cenjenoj doktorici,
javljam Vam se sa tuznom vescu.Prvi pokusaj ICSI/a je bio totalni neuspeh.Imala sam dosta folikula,15,9 su se oplodila ,5 su vracena i nista!Cak mi ciklus nije ni jedan jedini dan zakasnio!Dobila sam tacno u dan kada sam prirodno trebala dobiti.Hcg je potvrdio da nema trudnoce.Kaka je moguce da se ni jedan embrion ne ugnezdi!Molim Vas odgovorite mi da li je to relativno uobicajena reakcija na prvi pokusaj vantel.oplodnje.Napominjem da sam 7 dana nakon embriotransfera dobila temperaturu oko 37 C.Da li je to mozda bio znak da se organizam bori protiv stranog tela?Na klinici su mi rekli da je to od
progesterona(Ciglogest,globule).Osecam se pomalo jadno,ali ce valjda biti dobro.Inace imam 32 g. a suprug 43.Jednom mi se desila trudnoca prirodno ali sam u 2.mes.imala spontani pobacaj.Da li mi mozda nedostaje progesteron u trenutku kada se dogodi trudnoca,jer mi to
nekako na to lici kada plod ne moze da se ugnezdi?Inace svi su hormoni bili u granicama normale pre ICSI-a.Sta mi Vi doktorice predlazete,da li da sacekam jos malo ne bi li se desila prirodna trudnoca,ili da krajem godine opet idem na ICSI.Koje bi jos preglede trebala uraditi?Mnogo pitanja,ali se iskreno nadam da cete mi odgovo
riti.Unapred zahvalna

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Porast temperature nakon embrio transfera do 37 stupnjeva C smatra se normalnom i poželjnom reakcijom koja je uvjetovana hormonskim promjenama (primjena visoke doze progesterona). Vaš endokrinološki status je normalan, što je i za očekivati s obzirom na primjereni odgovor jajnika (razvoj 15 oocita) i srazmjerno zadovoljavajuću stopu fertilizacije (9/15) za postupak mikroinjekcije. Ono što je nejasno i niste dali nikakvu dopunsku informaciju je debljina i prokrvljenost endometrija koji su važni parametri za procjenu maternične prijemljivosti (receptivnosti), o čemu ovisi uspjeh embrio transfera, kao i podaci o dinamici dijeljenja i kvaliteti zametaka, te fazi u kojoj su zameci bili preneseni (3. ili 5. dana nakon zahvata, u stadiju blastociste). Sa svim ovim pitanjima obratite se nadležnom liječniku koji će Vam na temelju ovoga obrazložiti uzrok neuspjeha u ovom ICSI postupku. Prije ponovnog pokušaja savjetovala bih da se učini detaljan pregled trodimenzionalnim ultrazvukom kako bi se prikupile sve potrebne informacije o materničnoj prijemljivosti , veoma važnoj za uspjeh ponovnog postupka ICSI.

Snezana

Prvo da se zahvalim doktorici na brzom odgovoru,a sto se tice podataka u vezi enometrijuma ,rekli su mi da je debljina end.14 mm.,a embrioni su vraceni nakon 2 dana.rekli su da su bili zadovoljni deljenjem embriona.Da li mozda treba krenuti ranije sa progesteronom?Mozda odmah nakon aspiracije,a ne tek nakon transfera.Jer nekim pacijentkinjama je tako davano,a meni tek nakon embriotransfera.
Srdacno Vas pozdravljam i zelim Vam sve najbolje kako na poslovnom tako i na privatnom planu.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Debljina endometrija je doista bila zadovoljavajuća, te njegova neprimjerenost vjerojatno nije uzrok neuspjeha postupka. U našem se Centru progesteron započinje davati već od trenutka aspiracije, a embrio transfer radimo između 3. i 5. dana nakon aspiracije. Najveći uspjeh imamo ukoliko radimo odgođeni embrio transfer u stadiju blastociste (peti dankon učinjene punkcije).

Snezana

Hvala Vam najlepse na odgovorima
Utesili ste me sto se tice mojih nekih reakcija na ceo tok vantelesne opl(mislim reakcija na hormone i sl.),ali sam se jako razocarala u kliniku .Jer samo ste potvrdili moje sumnje.Inace su i doktori bili jako nepristupaacni,daleki i grubi. Ne moram imenovati klilniku,jer je mozda neka od ucesnica ovog sajta,u toku postupka IVF,i ne bih da ih deprimiram.Zelim svima mnogo srece koje nameravaju ici na IVF, a ja cu nadam se imati vise srece drugi put.Doktorice,mnogo vas pitam,ali bih vas pitala jos nesto:da li je za mene dobra Insemenacija i gde mi predlazete u Beogradu da je uradim(jer trenutno,zbog finansija ne mogu ici negde dalje)? I koliko bih trebala praviti pauzu pre sledeceg pokusaja?I samo jos ovoomgbzirom da sam imala jedan spontani pobacaj pre 4 god.u 2.mes.,da li bi mozda bilo dobro da vec nakon ovulacije pocnem sa progesteronom,ne bi li se u slucaju trudnoce plod lakse ugnezdio.I ako je odgovor potvrdan koji oblik progesterona preporucujete,injekcije,tablete ili globule.Izvinjavam se na preopsirnosti,ali sam jako deprimirana i prazna.Najtoplije Vas pozdravljam>i jos ovo:da li Vi ikad ordinirate u nekoj od ordinaciju u Beogradu ili u nekom drugom gradu u Srbiji?

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Na žalost mogu Vam pomoći samo savjetom ili lijepom riječju, jer ne ordiniram u Jugoslaviji. U svakom sluačju bih Vam preporučila primjenu progesterona odamh nakon učinjene aspiracije kako bi se endometrij što optimalnije pripremio za embrio transfer. U našoj Klinici upotrebljavamo vaginalne pripravke Utrogestana, a uobičajena doza je 2x2 do 3x2 kapsule svakog dana nakon embrio transfera, dok u razdoblju između punkcije i prijenosa zametaka upotrebljavamo Utrogestan u dozi od 2x1 cps. Što se tiče metode pomognute oplodnje; ukoliko Vam je bio savjetovan ICSI nikako se ne bi mogao polučiti željeni uspjeh poduzimanjem intrauterine inseminacije, jer pretpostavljam da se radi o teškom odstupanju u kvaliteti spermiograma supruga.

Snezana

Zahvaljujem se na svim odgovorima.Pozdrav