odnosi

Sanja

Postovana doktorice,
interesuje me sledece:koliko je cesto potrebno imati seksualne odnose da bi se doslo do trudnoce?Negde sam procitala da je idealan ritam svaki drugi dan od 8.dana ciklusa.Sta Vi mislite o tome,i sta Vi predlazete?Ja imam ciklus na 30-32 dana.Znam da je najbolje u vreme ovulacije,ali me interesuje da li je bolje da suprug pre toga apstinira,pa da cekamo ovulaciju,ili ne? Unapred Vam se zahvaljujem na odgovoru. Pozdrav

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Odnosi bi svakako trebali biti veće frekvencije tijekom razdoblja očekivane ovulacije. Ipak, ne bih preporučila dulje trajanje apstinencije, jer nakon dugotrajne apstinencije (više od 7 do 10 dana) češće nalazimo abnormalne oblike spermija u nalazu spermiograma. Možete planirati apstinentciju do tri - četiri dana, a potom svakaodnevne odnose između 14. i 17. dana ciklusa /respektirajući duljinu ciklusa od 30-32 dana./