Insuff. lutealne faze

Sanja

Postovani, imam cetrdeset i tri godine i trogodisnje dijete. To je bila i prva trudnoca, poslije dvije godine braka.U to vrijeme bio mi je povisen prolaktin, pa sam , uz Bromergon, zanijela.Kasnije je prolaktin uvijek bio normalan.Prije godinu ipo dana imala sam spontani pobacaj u trecem mijesecu(moguci razlog dugo putovanje avionom, nosenje teskog prtljaga i jedan stresni dogadjaj).Sada zarko zelimo jos jedno dijete,no , to se ne dogadja.Inace, nisam imala nikakvih ginekoloskih problema, ciklusi su uredni, s tim sto se cesto, vec godinama,uoci ciklusa, javi oskudno krvarenje smedje boje, pa ginekolog misli da se radi o slabosti zutog tijela.Stitnjaca je u redu.Suprugov spermatogram nikada nije bio najbolji,a ima i uvecanu prostatu.I pored toga, dva puta sam zanijela.Problema sa ovulacijom nemam(testovi to pokazuju i baz. temp).Ima li svrhe piti Clomid(vec sam probala)ili Progesteron?.U Americi, gdje smo sada,imaju Proveru, Crinone,Prometrium.Mozdaje bolje lokalno(supozitorije).Molim Vas,pomozite nam.Zahvalni!

prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovana Sanja,
rijetke su trudnoće nakon 40. godine. Najčešći uzrok su izostale ovulacije. Pokušajte uzimati Clomid tbl od 2. dana ciklusa (računajući od 1. dana posljednje menstruacije) 3 tbl dnevno kroz 5 dana (ne čitajte upute o uzimanju Clomida) i od 19. dana ciklusa Utrogestan tbl 2x1 u rodnicu kroz 7 dana. Utrogestan je prirodni progesteron.