Insulin

Anja55

Postovanje,
imam 29 godina,172cm i 67kg,imam dijete od 3godine,spontani pobačaj 2019. (rađeni su svi nalazi nakon toga po preporuci ginekologa i bili su u redu).
Ciklusi neredovni,hormoni u redu,izuzev Insulina koji nakon 2h ostaje 50..Probana iz 2mj indukcija ovulacije Klomifenom (bezuspješna).
Pijem siofor 3x500mg od jeseni i Inofolic prašak već godinu dana 2x1...
Šta je Vaš savjet,preporuka,baš jako želimo drugu trudnoću.
Zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za početak neka suprug uradi spermiogram. S nalazima se javite na odjel humane reprodukcije radi neke od metoda potpomognute reprodukcije.

Anja55

Da li doktore mislite da je problem neki veći pa da ne može prirodno doći do trudnoće?

Ivo Balenović, dr. med.

Ne mislim da ne može doći do trudnoće prirodnim putem, ali metodom potpomognute oplodnje pomoći će Vam se da brže ostvarite trudnoću, budući da su ciklusi neredoviti, a već ste pokušali indukciju ovulacije. Uostalom, za to i postoje centri za humanu reprodukciju. Vi svakako nastavite s pokušajima prirodnim putem. Do trudnoće možete i na taj način, ali ovako je brže.

Anja55

A da li taj Insulin moze toliko da koci ovulaciju,pa time i cikluse? (Posto nekad kazu i jajnici su policisticni,nekad kazu nisu,misle zahvaljujuci sioforu).Ostali hormoni i njihov odnos su ok.
Iskreno i ako pijem siofor,ishranu sam slabo redukovala,posebno sto se tice slatkisa

Ivo Balenović, dr. med.

To je sve povezano. Za ovulaciju je potrebna idealna hormonska ravnoteža i zato ukoliko želite trudnoću savjetujem da se javite na odjel humane reprodukcije. Trudnoću ćete najbrže ostvariti uz njihovu pomoć.

Anja55

Bila sam kod izbranoga ginekologa u nadi da ce mi dati uput za dalje,posto se vrtim sve u krug,i nista nije imalo pomaka.A jako zelimo drugu trudnocu.
On je sada posle siofora,inofolica,klomifena,ukljucio Jaz tablete 4mj. i onda kontrola (sa obrazlozenjem da često žene odmah ostanu trudne nakon prestanka uzimanja istih).
Podsjećam da su mi svi hormoni u redu i njihov odnos,izuzev blago povišenoga insulina,zbog kojega pijem siofor kao što sam navela u prethodnim postovima.
Strah me da samo gubim vrijeme i da treb negdje dalje da se obratim,jer do sada nijedna uključena terapija nije ništa izmijenila.

Ivo Balenović, dr. med.

Moguće da će se nakon tableta stanje popraviti, ali ako Vi sada želite trudnoću, onda se javite na odjel humane reprodukcije da se na trudnoći počne i raditi.