iscjedak

Tihana

Poštovana dr. Kupešić,
18. i 19. dana ciklusa mi se pojavio iscjedak smeđe boje (vjerojatno sam malo krvarila). Nakon ta dva dana je prestalo i sad je sve o.k..S obzirom da već 3 godine uzimam Diane 35 i da mi se to nikada do sada nije dogodilo, je li to normalno ili da odem na pregled? Prošli mjesec sam zaboravila 24h uzeti 1 tabletu pa sam uzela 2 odjednom i iako je nastupilo malo krvarenja (slično ovome od sada) to je prestalo i menstruacija je nastupila redovno. Možda je to od toga?
P.S.U povijesti, prije godinu dana sam imala HPV i liječena sam sumamedom te je zadnji papa-test od prije 4 mjeseca b.o. Ima li to možda veze?
Puno,puno hvala, Tihana

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Iscjedak smeđe boje sredinom ili pred kraj ciklusa može biti uzrokovan infekcijom, krvarenjem iz cerviksa ili smanjenjem razine hormona u krvi. Da bi se primjereno djelovalo na uzrok prethodno je potreban ginekološki pregled u spekulima, ultrazvučni pregled i Papa nalaz. Po potrebi liječnik će ordinirati daljnje smjernice u obradi. Za napomenuti je da ste u ciklusu kada se javilo krvarenje propustili uzeti jednu tabletu i potom odmah uzeli dvije, što treba uzeti u obzir prilikom obrade.