Iscjedak iz dojki

Anita

Postovana doktorice,
Imam 28 god., vec 4 mjeseca imam iscjedak (2-3 kapi) iz bradavica. Taj iscjedak po okusu i izgledu lici na mlijeko. Bebu sam prestala dojiti prije 10 mjeseci. Moram napomenuti da sam vec 5. mjeseci pod jakim stresom. Samokontrolom ne mogu napipati nikakvih kvrzica niti imam kakvih bolova. Unaprijed hvala.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Anita,
Iscjedak iz dojki, naročito uz anamnestičke podatke koji govore u prilog permanentnog stresa nerijetko prate stanje tzv. hiperprolaktinemije, te bih svakako preporučila određivanje razine hormona prolaktina u serumu. Ovaj se prgled može napraviti u specijaliziranim endokrinološkim laboratorijima, a Vaš područni liječnik dati će Vam informacije koja je nabliža institucija u kojoj se može učiniti navedena pretraga. Ukoliko se ustanovi uvećana razina prolaktina, te ako dodatne pretrage (po potrebi se može učiniti snimanje hipofize, RTG sellae turcice ili CT mozga) ne ustanove nikakve promjene, opisani se hormonski poremećaj može vrlo efikasno liječiti tabletama Bromergona. Ukoliko će razina prolaktina u serumu biti u granicama normale, biti će uputno učiniti pregled dojke i ultrazvuk, a po ocjeni stručnjaka ev. i mamografiju kako bi se isključila bolest dojki (u Vašoj dobi najčešće se radi o mastopatiji). Svavako savjetujem da se obratite liječniku radi daljnje obrade.