Ispadanje sluznog čepa

martad12

Dobar dan,

Trudnoća 38+5
Danas mi je ispao sluzni čep, zvala sam rodilište kažu da počekam trudove ili otjecanje plodne vode.
Koliko može proći do početka poroda?
Kada da se javim u rodilište?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema pravila, ali za očekivati je unutar 24 sata.

martad12

Sinoc su mi počeli trudovi, no nepravilnog razmaka, svakih, 15, 8, 6, 12 min i trajali cca 45sec, sve do pred 2h kada su stali.
Da li je moguće da nakon 8h trudova oni stanu?
Trebam li se javiti u bolnicu?

Ivo Balenović, dr. med.

Savjetujem da se javite na pregled da se ustanovi da li su (i koliko) ti trudovi otvorili ušće maternice.

martad12

Jutros rano sam bila na kontroli u rodilištu, ctg ne očitava trudove, vaginalni pregled: ušće uložio ža vršak prsta. Poslali su me kući i rekli da se ništa ne dešava.
Problem je sada što ja i dalje imam trudove no nakon pregleda se intenzitet boli toliko pojačao da ja za vrijeme truda ne mogu ništa, bol je nepodnošljiva a trudovi su i dalje neredoviti.
Ne znam šta da radim ni da li je to nornalno?

Ivo Balenović, dr. med.

Bol je individualna stvar. Neka žene i minimalne trudove osjećaju intenzivno. No, bez pregleda ne mogu znati da li se radi o trudovima otvaranja ili su to pripremni trudovi.