IUGR intrauterini zastoj rasta ploda

Enikova

Poštovani, trudna sam sa dvojajcanim blizancima. Do 28 sedmice sve je bilo ok. Sada su mi dijagnosticirali zastoj rasta ploda i to jedna beba kasni dvije sedmice i tri dana, a druga tačno jednu sedmicu. Obje bebe imaju po 1.1kg/30 sedmica trenutno. Mjere beba pokazuju <3% percentila na grafikonu. Doppler normalan. Moj muž je iz Azije, i jako nizak, da li genetika igra ulogu ovdje? Molim vas za savjet i mišljenje.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, genetika i te kako ima utjecaja na težinu, a osim toga djeca iz blizanačkih trudnoća su uvijek nižih porođajnih težina nego u onih s jednim plodom.