ivf

Sandra

Poštovana dr.,prije svega,zahvaljujem Vam na svim
dosadašnjim odgovorima.Bila sam u IVF postupku.Jučer je izvršen embriotransfer-vraćena su 3 zametka izvrsne kvalitete-pet ih je bilo oplođeno.Zanima me ka d najranije mogu izvaditi betu-koji dan od aspiracije,tj.transfera?Što znači umjereno mirovanje?Ležim,ali i sjednem,prošećem po stanu iako je transfer učinenj jučer.Griješim li?Slijedeći se tjedan namjeravam vratiti na posao.Zanima me također vrši li se još uvijek zamrzavanje zametaka,jer ustanova u kojoj sam bila u postupku to-više-ne čini.Moram priznati da me to razočaralo...Unaprijed hvala!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
čestitam na dobrim rezultatima IVF postupka. Beta hCG možete planirati učiniti već 12 do 14 dana nakon prijenosa zametaka. Dobro je da povremeno prošećete, a pojam umjereno mirovanje podrazumijeva izrazitije mirovanje tijekom prvih 3 do 5 dana nakon transfera. Ukoliko imate manje stresan i fizički naporan posao možete čak planriati i povratak na posao tjedan dana po ET-u , jer nije zapažena bolja stopa uspješnosti IVF-a ukoliko je postojala umjerena tjelesna aktivnost ispitanica. Što se tiče zamrzavanja, zbog događaja u medijima prethodnih mjeseci provode se brojne promjene na području liječenja bračne neplodnosti. Trenutačno je u tijeku promjena postupnika u području humane reprodukcije, zbog čega su neke ustanove stopirale postupke kriopohrane, jer se za sada još ne zna hoćemo li se prikloniti njemačkom ili kojem drugom zakonu s tog područja (op. zakon RNjemačke ne predviđa zamrzavanje ž gameta i zametaka).