IVF/ICSI

Ana

Poštovana dr.Kupešić
Imala sam već tri IVF-ICSI pokušaja koja su na žalost završila neuspješno.
Ja nemam zdravstvenih problema, problem je kod supruga; dg.Prostatitis chr.,
dg.Oligoastenozospermia.
Pa Vas molim da mi odgovorite da li je moguće kakvom terapijom (određeni vitamini, antibiotik, hormoni..), doći do poboljšanja spermiograma?

Hvala!!!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Na ovo pitanje odgovor morate potražiti kod urologa-androloga, jer ova se specijalnost bavi problematikom muške neplodnosti. Naime, primjena vitaminske terapije doista ne može štetiti, ali je njena korisnost upitna. Ipak, muškarcima uključenim u IVF postupke savjetujemo što je više moguće poštedu od stresa, primjenu multivitaminske prehrane, prekid pušenja i konzumiranja alkohola. Hormonska se terapija u male podskupine muškaraca pokazala uspješnom, ali za uvođenje terapije androlog mora imati jasne endokrinološke parametre. Svakako, treba učiniti i mikrobakteriološku analizu ejakulata i urina, te se nakon uvida u nalaze može ordinirati i primjereni antibiotik. Prema tome, savjetovala bih da se obratite u ustanovu subspecijaliziranu za problem muške neplodnosti.