Izostanak ovulacije

Ljerka

Postovana,
Imam 28 godina i moji ciklusi su uvijek bili u razmaku 31-35 dana. U posljednja dva ciklusa doslo je izrazitog kasnjenja (ciklusi 43-45 dana). Tijekom tog razdoblja bila sam na ginekoloskom pregledu i uzv i doktorica je ustvrdila da nema zutog tijela te da vjerojatno nije bilo ovulacije. Prethodni uzv su pokazivali vodeci folikul, ali i odredjeni broj cisti na jajnicima, iako nije potvrdjena dijagnoza PCO (napravljen je i hormonalni nalaz koji je bio u redu). Zanima me da li je normalno da poneki ciklus bude anovulatoran (jer mislim da je prije bilo ovulacije obzirom na neke druge simptome koji u zadnje vrijeme nisu bili prisutni - cervikalna sluz, bol u prsima...). Obzirom da zelim ostati u drugom stanju preplasena sam izostankom ovulacije. Doktorica je predlozila da pricekamo godinu dana.
Hvala na odgovoru

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Ukoliko postoji sumnja na anovulacijski ciklus bilo bi poželjno učiniti hormonsku analizu (odrediti razinu FSH,LH,E2 i prolaktina) između 3. i 8. dana m. ciklusa. Ukoliko postoji potreba također se može doći do valjanih podataka uzastopnim ultrazvučnim praćenje transvaginalnim ultrazvukom. Razgovarajte s Vašim liječnikom u ovisnosti predstavlja li Vama godina dana dugačak period u očekivanju željenog začeća.