Jetra i kontracepcijske tablete

Morana

Poštovani,

budući da na Gastroenterologiji već 15 dana nitko ne odgovara na pitanja lijebo bih Vas molila da odgovorite na ovo moje pitanje.
Da li se 6 mjeseci nakon prestanka uzimanja oralne kontracepcije (koja je trajala 8 godina uz povremene jednomjesečne pauze) duplo povećane vrijednosti na jetrenim probama mogu pripisati još uvijek uzimanju te oralne kontracepcije (Stediril M te kasnije Cilest).

Koliko vremena je potrebno da potpuno nestanu posljedice oralne kontracepcije?

Unaprijed zahvaljujem

S poštovanjem,

Morana

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Dugotrajno uzimanje oralnih kontraceptiva može uvjetovati porast jetrenih enzima koji bi se trebali noramlizirati tijekom tro- do šestomjesečnog intervala nakon prekida uzimanja oralne kontracepcije. Ukoliko takvo stanje nije nastupilo kod Vas savjetovala bih Vam da se konzultirate kod specijaliste za bolesti jetre kako bi se isključile promjene vezane uz toksički hepatitis.