Kada inducirati porod kod blizanačke trudnoće?

Luna

Štovana Dr Kupešić!

U ime moje prijateljice Lune koja se nalazi na bolničkom liječenju, molim Vas odgovor na pitanje:

- Ona je trudna s blizancima punih 37 tjedana, ušla je u 38. tjedan. Jedna je beba teška cca 2400 a druga 2600. Osim cerclage nema više druge terapije, a kontrakcije i lažni trudovi koje je imala tijekom tokolize posve su prestali.

Nju već užasno boli kičma, ne može više niti stajati na otečenim nogama, boji se da će joj prsnuti maternica. Ipak, doktori se ne odlučuju na inducirani porod, čekaju indikaciju da je porod započeo spontano.

Pita Vas, do kada će liječnici čekati s porodom i zašto? Zašto ona ne može birati vrstu poroda (ona bi carski rez, no liječnici su skloniji vaginalnom porodu obzirom na položaj beba glavom).

Jednoj bebi manjka plodove vode, kod druge je dovoljno. Nije li i to indikacija?

Na liječenju je u .................

Unaprijed hvala, i lijepi pozdrav

Daniela za Lunu

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Kod blizanačke trudnoće termin poroda smatra se 38. tjedana /za razliku od jednoplodnih kada je termin 40 tjedana/. Što se tiče odluke da li izabrati carski rez ili vaginalni porod, na takvu odluku utječe veličina fetusa i gestacijska dob (djeca u ovoj gestacijskoj dobi smatraju se "zrelom" za vaginalni porod), , konstitucija majke, oblik porođajnog kanala, otvorenost i građa ušća i drugi faktori (regularnost, tip i frekvencija kontrakcija) itd. Kao što vidite odluka je prilično složena. Podatak da je Vaša prijateljica hospitalizirana može Vas doista umiriti, jer se u slučaju potrebe može brzo organizirati i planirati pravovremeni carski rez (operativno dovršenje porođaja).