Kako odgoditi menstruaciju

Jassmina12345

Postovani,

Na preporuku ginekologa sam dobila tablete Diane 35, zbog toga sto zelim ici na more, a zeljela bi da odgodim menstruaciju koja bi trebala da pocne u tom periodu. Ginekolog mi je preporucio da te tablete pocnem da pijem par dana prije pocetka menstrualnog ciklusa, pa bi se na taj nacin odgodilo mentrualno krvarenje sve dok ne prestanem da pijem ove tablete. Da li je to zaista tako? Koliko je to pouzdano da ce zaista odgoditi menstrualno krvarenje? Kako ce na mene djelovati ove tablete? Kada je najbolje da pocnem da ih pijem, i kada da prestanem? Citala sam da su ovo kontracepcijske tablete, kako onda one mogu djelovati na sami ciklus?
Prvi puta sam bila na ovakvim konsultacijama, nisam spolno aktivna. Nadam se da mi mozete malo bolje objasniti i odgovoriti na moja pitanja, posto sam poprilicno zbunjena.

Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nisam siguran da ste dobro shvatili svog ginekologa.
Moj savjet bi bio da Diane započnete s prvim danom menstruacije te kad popijete svih 21 tabletu odmah 22. dan započnete s novim blisterom.
Tako je najbolje i najefikasnije.

Jassmina12345

Ako uradim tako kako mi vi predlazete, necu dobiti menstruaciju? Jer upravo je to poenta svega. Zelim da odgodim mentruaciju. Mozete li pojasniti molim Vas.
LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je nećete dobiti menstruaciju 40-tak dana. Ako želite drugačije poslušajte savjet svog ginekologa.

Zorka1990

Poštovani,zanima me kako bih mogla odgoditi menstruaciju na nekoliko dana,konkretno do 14.6.? Nekada sam pila Diane 35, te mi je ostala jedna tablica. Da li bih ikako mogla uz njih produžit menstruaciju na nekoliko dana?Ili ju uraniti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, javite se ginekologu. Par dana prije nastupa očekivane menstruacije započnite s gestagwnim preparatima. Na taj način ćete prolongirati nastup menstruacije.

Zorka1990

Hvala Vam na odgovoru.
Ginekolog mi je dao Dulphaston tbl te mi je rekao da ih je potrebno piti nekoliko dana prije ciklusa 2x1 (ujutro i navečer) te nakon što ih prestanem piti dobit ću menstruaciju tijekom nekoliko dana i dalje će sve biti normalno. Da li je on u pravu, mislim da li sam ga dobro shvatila?LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da je u pravu. Kao što sam vam i ja rekao. Dobro ste ga shvatili.

Rada988

Postovani,

Zanima me kako bih mogla odgoditi menstruaciju? Za par dana idem na more i bas u tom periodu bih trebala dobiti menstruaciju. Inace pijem Diane 35. Da li mogu samo nastaviti da pijem Diane ili moram piti neke druge tablete.

Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pijte samo Diane i ne radite sedmodnevno pauzu nego odmah nakon popijenog prvog blistera krenite na drugi. Dakle bez te pauze od sedam dana.

Rada988

Hvala Vam na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Jassmina12345

Postovani,

Hvala Vam na vasim prijasnjim odgovorima. Molim Vas da mi odgovorite na jos par pitanja koja me zanimaju. Ako Diane 35 uzimam kako ste mi rekli, odmah 22 dan sa novim blisterom da odgodim menstruaciju, da li cu ja svo to vrijeme biti zasticena od trudnoce? Dakle svih tih 40ak dana koliko bi trebalo proci do naredne menstruacije? Da li se blister treba ispiti do kraja ili se moze prekinuti sa uzimanjem tableta svojevoljno?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da ste zaštićeni sve vrijeme. Bolje je blister popiti do kraja a zatim sedam dana pauze te nastaviti dalje po ustaljenoj shemi.

Jassmina12345

Postovani,

Ja se Vama ponovo javljam, obzirom da imam par nedoumica. Ucinila sam kako ste mi rekli, da ne pravim pauzu od 7 dana kako ne bi dobila menstruaciju, i to je sve dobro proslo-nisam je dobila. Redovno sam ih pila, svaki dan u isto vrijeme i nije bilo nikakvih problema. Sada sam na 11oj piluli, dakle imam jos 10 do kraja ovog blistera. Danas mi se pojavilo krvarenje, na gacicama, koje djeluje kao da je razrijedjeno ali u oskudnim kolicinama. Sad mene zanima da li se ovo javlja kao posljedica sto nisam napravila pauzu? Koliko ovo dugo moze da traje?
Da li moram ispiti svih ovih 10 pilula koje su mi preostale i kada mogu ocekivati normalnu menstruaciju ponovo?
Ne zelim vise da koristim ove pilule, da li smijem da prekinem i sta se onda moze desiti?
Znam da sam postavila puno pitanja, ali molim Vas da mi na sva odgovorite.

Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o probojnom krvarenju. Popijte blister do kraja i nakon toga nemojte piti ništa.

Jassmina12345

I jos jedno pitanje, koje antibiotike smijem da uzmem obzirom da trenutno imam cistitis. Lp

Jassmina12345

Dobro, hvala. Kada mogu ocekivati menstruaciju nakon zadnje pilule koju popijem?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Menstruacija nakon zadnje pilule dakle par dana iza togas. O antibioticima odlučuje vaš liječnik odnosno ginekolog.

Zdravo, ova je tema najbliza mom pitanju pa cu ovdje zamoliti za vas odgovor. Ja sam koristila diane 35, bez pauze da odgodim menstruaciju takodje. Pri kraju drugog blistera, prvu tabletu u trecem tjednu sam zaboravila da popijem pa sam sutradan popila dvije tablete u isto vrijeme i ispila tablete do kraja uredno. Sada je vec cetvrti dan pauze, a menstruaciju jos nisam dobila. Oralne kontraceptive vise necu da koristim. Tablete sam uredno pila u isto vrijeme svaki dan , ali sam samo taj dan nekako smetnula s uma. Test na trudnocu negativan. Kada mogu ocekivati menstruaciju mozete li mi reci molim vas?