Kako odgoditi menstruaciju

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno će nastupiti kroz koji dan.

Molim Vas, kako da odgodim menstruaciju koja treba da nastupi za tjedan dana? Trenutno ne koristim oralne kontraceptive, ali sam prije koristila Diane 35. Da li je tacno da trebam prije ocekivanog termina poceti sa svakodnevnim uzimanjem pilula? Ako je to tacno, koliko dana prije trebam uzeti pilulu? I da li sam zasticena od trudnoce? I kada mogu ocekivati menstruaciju ponovno?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete par dana prije nastupa menstruacije početi uzimati Duphaston2x1.
Javite se svom ginekologu za recept.

di2011

Poštovani,

zbog ljetovanja (7 dana) bi htjela odgoditi menstruaciju. Moja ginekologinja je na godišnjem a doktorica koja ju mijenja mi nije željela prepisati recept. Može li mi moja doktorica opće prakse prepisati neke od tableta koje ste naveli kojima bi postigla taj učinak? Ili se koji od njih može kupiti u ljekarni bez recepta?

Molim Vas za savjet, hitno je.

Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da ne može. Samo ginekolog.

plavusicaaaa

Zanima me kako bih na prirodni nacin mogla odgoditi ili zaustaviti menstruaciju, nikada nisam bila u ginekologa pa neznam kako tu funkcionira

Dejan Šakoronja, dr. med.

Na prirodan način nikako.

Malamala1991

Poštovani,
pijem pilule Logest dvije godine i sve je uredu. Htjela bih odgodit nadolazecu menstruaciju jer mi se bas poklapa sa godisnjim odmorom. Koliko sam shvatila po prijasnjim postovima trebala bi popiti sve pilule iz ovog blistera te samo nastaviti piti drugi blister bez pauze i to do kraja pa pricekat mjesecnicu i nakon toga nastaviti normalno sve kao i do sada? Ispravite me ako se varam. I zanima me dali je to štetno i ima li nuspojava?
Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je. Nema štetnosti.

trbica95

Pozdrav!
Pijem pilule "Trinovum", zadnju pilulu sam popila utorak, a sutra bi trebala dobiti menstruaciju. Da li postoji mogućnost ako danas popijem tabletu, da bi se menstruacija mogla odgoditi, ili je prekasno?
Zahvaljujem na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije moguće.

Emina1981

Postovanje
Pocela sam piti Adexa pilulu da bih odgodila ciklus zbog putovanja, medjutim danas sam uocila smedjkasti iscjedak prilikom brisanja, a redovni ciklus bi trebalo da dobijem 14-tog pa me zanima s obzirom da sam sa uzimanjem Adexa pilule zapocela na dan ovulacije da li sam je prerano pocela uzimati i da li je moguce da cu ciklus ipak dobiti bez obzira na redovno uzimanje pilule. Tj da li je moguce da dobijem ciklus bez obzira na pilulu? I da li je moguce jos nesto uciniti da bih bila sigurna da 14-tog necu dobiti. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
dok god uzimate terapiju nećete dobiti menstruaciju. Vjerojatno se radi o probojnom krvarenju koje je često kod uzimanja kontraceptiva. Oskudno je i kratko traje.

dvmm511

Postovani,
Uzimam tablete Naelia, danas je 25. dan uzimanja tj danas sam trebala popiti prvu placebo tabletu no ja sam umjesto toga krenula sa novim blisterom kako bih ovaj mjesec odgodila menstruaciju. Zanima me jesam li ispravno postupila te mogu li ovaj blister koji sam pocela popiti normalno do kraja i normalno poceti sa novim blisterom?

Jos me zanima jesam li zasticena?

Unaprijed zahvaljujem

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako želite odgoditi menstruaciju dobro ste postupili. Nastavite s novim blisterom do kraja. Kontracepcijska zaštita se neće smanjiti bez obzira što ste preskočili placebo tablete i nastavili s novim blisterom.

Alma Mo

Poštovani,
Ja sam koristila Diana 35 tablete 2 puta u životu za odgadjane menstruacije. Svaki put na način par dana prije očekivanog datuma i pila onoliko dana koliko želim odgoditi... Uglavnom ne vise od 4 do 5 dana. Prvi put je sve bilo OK... CIKLUS nastavljen redovno... Drugi put sam dobila ali mi je nakon toga došlo do poremećaja ciklusa i morala sam uzimati tablete da ga reguliše. Vozim aktivno Biciklo i oba puta sam za vrijeme uzimanja tableta vozila naporne dionice par dana preko 100 km. Sad opet imam potrebu za odgađanjem ciklusa ali se bojim poremećaja ciklusa nakon... Trebalo mi je 6 mjeseci da mi se sredi ciklus koji je bio iznimno uredan. Ja se u svakom slučaju mislim ovaj put konsultovati sa svojim liječnikom.. Ali bi volje čuti i vaše mišljenje... planirala sam uspon biciklom na Alpe i sve je vec organizovano oko tog puta.(juni) .. Sad kad računam kalendar bas za te dane puta na Alpe ja bih trebala imati menstruaciju. Ne volim se igrati sa hormonima pa bi zato voljela ako vec moram, da znam koji je najbolji način.. Sa najmanje posljedica. Jasno. Mi je i da fizički napor koji planiram će da ima posljedice...konfuzna sam malo oprostite

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, menstruaciju možete odgoditi Duphaston tabletama (2x1). Počnite ih uzimati nekoliko dana prije očekivane menstruacije. Dokle god ih uzimate nećete krvariti. Dva do tri dana nakon prestanka terapije, nastupiti će krvarenje.

Flafica99

Postovani,
Koristim Diane 35 vec godinu dana. Ciklusi su mi redovni, ali bih sada zbog letovanja morala odloziti ciklus. Posto bih nakon zavrsetka ove kutije pilula, nastavila sa novom, ne bih li ciklus pomerila, da li tu novu kutiju trebam popiti do kraja, ili samo onoliko dana koliko bih zelela taj ciklus pomeriti? Nisam to praktikovala, a moj ginekolog mi to nije bas najbolje objasnio. Hvala unapred.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, popijte novu kutiju do kraja. Iako se i u slučaju da prekinete prije ništa ne može desiti.

Cura94

Poštovani dr.Balenović,
Ne pijem kontracepciju unazad 2 godine, htjela bih pomaknuti menstruaciju odnosno i ovulaciju za 5 dana jer mi muza nema a radimo na bebi...da li je pametno uzimate tablete par dana prije menstruacije, i onda kada dobijem i kada mi bude ovulacija, raditi na bebi? Moze li to imati kakve štetne posljedice i da li ću uopće imati ovulaciju?
Inace sam 10 godina pila Logest bez ikakvih problema.
Hvala