Kako odgoditi mjesečnicu?

Sara

Poštovana dr. Kupešić,
na koji je način moguće odgoditi mjesečnicu zbog boravka na moru?
Može li se uporabom kontracepcijskih pilula samo pred odlazak na more?
Hvala

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Ukoliko ste zdravi i do sada niste imali nikakvih neregularnosti menstruacijskog krvarenja , jetrenih oboljenja, problema s grušanjem krvi, bolesti dojke i sl, te ukoliko je nadležni ginekolog suglasan s mogućnosti da privremeno primjenjujete oralne kontraceptive možete izbjeći neželjeno krvarenje tijekom ljetnih praznika. Uobičajeno je započeti primjenjivati oralne kontraceptive (npr Cilest) prema uputi i prekinuti ih približno 8 do 10 dana prije planiranog odlaska na godišnji odmor; naime 3 do 5 dana nakon prekida terapije započeti će oskudno krvarenje trajanja 3 do 5 dana, te ćete se na taj način osigurati za razdoblje od 28 dana u kojem neće biti neželjene menstruacije.