Kako odrediti tocan datum poroda

martinam1007

Postovani,
Intrauterina inseminacija mi je bila 06.04. Zadnja menstruacija 23.3., odredeni termin je 29.12., smatram da sam zatrudnila prije intrauterine i imala menstruaciju. Kako se to moze odrediti? Takoder po parametrima na ultrazvuku. Bpd-68, ac-214,hl-24.5, f-45. I tezina-860g. Po bpd i tezini je 27 tjedana u pitanju. Po kojim parametrima se moze odrediti starost? Molim vas pomozite. Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako ste 6.4. imali inseminaciju, onda je tada došlo do trudnoće. Inseminacija se ne radi ukoliko je žena trudna, a to se može vidjeti ultrazvučno.

martinam1007

Postovani,
Hvala na odgovoru, ali doktor menije gledao ultrazvucno. Dali se moze na temelju, navedenih parametara utbrditi starost ploda?
Veliko hvala

martinam1007

Postovani,
Zahvaljujem na odgovoru. Stvar je u tome da nisam gledana ultrazvucno prije inseminacije. Molim Vas mi recite zar se ne moze na temelju navedenih parametara utvrditi realna dob ploda?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, na ranim uzv pregledima (do 12. tjedna trudnoće) se prema biometriji ploda može prilično točno ustanoviti gestacijska dob. Kasnije postoje velike fiziološke varijacije u biometrij (dužini i težini) ploda, tako da je tada određivanje nepouzdano. Dakle, prema prvim ultrazvučnim nalazima možete prilično točno odrediti kada je došlo do oplodnje.

martinam1007

Postovani, ja sam istrazivala svoje nalaze prije i utvrdila da je gestacijska vrecica na datum 27.04. Bila promjera 6mm. Dan inseminacije intrauterine 6.4. Jeli mozete na temelju promjera gestacijske utvrditi tocnu dob ploda i datum zaceca? Molim vas pomozite hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Budući da je 27.4 bila vidljiva samo gestacijska vreća, a inseminacija je bila 6.4., onda je do trudnoće došlo nakon inseminacije. Prije toga sigurno nije.

martinam1007

Hvala doktore.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.