Kasnjenje menstruacije

Coca

Postovani, pre dva meseca menstruacija mi je kasnila 7 dana, poroslog meseca kasnila je 6 dana, sad mi vec kadni 4. pa me zanima vase misljenje o tome?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem da uradite hormonsku analizu. Najvjerojatnije je u pitanju blaži hormonski disbalans. Hormonsku ravnotežu može poremetiti stres, prekomjerna tjelovježba, promjena u tjelesnoj težini, poremećaj u radu štitnjače...

NinaDino

postovani,

da li kasljenje menstruacije moze biti povezano sa prestankom dojenja bebe(dojila sam 7mjeseci s tim da su mi od poroda mentruacije neredovne i zadnju sam imala 9.12.2018)?? ili je u pitanju trudnoca iako smo imali zasticen odnos (partner je stavljao kondom pri ejakuaciji s tim da je penis stavljao bez kondoma samo na pocetku odnosa ali nije nikako ejakuitao unutra)
unaprijed hvala na odgovoru
srdacan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom uzrok izostanka menstruacije nije trudnoća. Dokle god žena doji ciklusi mogu biti neredoviti. Nakon prestanka dojenja potrebno je neko vrijeme da se ciklus stabilizira.

Dreamer123

Postovani,
Ja i decko otpocetka prakticiramo zasticene spolne odnose (prezervativ) s tim da on uvijek ejakulira izvan vagine u kondom izvan njega, nevazno. Znaci sanse za trudnocu su gotovo nikakve, uvijek provjerimo kondom, nikad ne spadne i slicno, ne zelim si s 21 godinu dopustiti ikakve “glavobolje” oko toga. Ciklusi unatrag par mjeseci su trajali 27/31/28/28/28 dana sto pretpostavljam da znaci da su redovni. Zadnja menstruacija nastupila 03.02.Po trenutnom racunanju od 28 dana, danas je 6. dan kako mi menstruacija kasni. Imala sam sve simptome PMS-a osim bas natecenih grudi, pojacan iscjedak, u par navrata osjetim jaku bol u donjem dijelu trbuha i leđa kao i inace i onda stane, opet izgleda kao da ce doci svaki trenutak pa stane. I tako evo vec 6 dana. Inace kada trebam dobiti menstruaciju probava mi pojacano radi, nekako mi je cijeli donji dio pod pritiskom pa tako je i sada. Jucer ujutro (5. dan kasnjenja) sam radi moje potvrde napravila test (clearblue) i bilo je negativno kako sam i ocekivala. Muci me to sto vrijeme vise prolazi ja sve manje i manje simptoma osjecam. Zadnja dva dana osjecam nekakv pritisak u predjelu cijelog trbuha. Kazem sanse za trudnocu gotovo ne postoje, ali uvijek postoji mrvicu sumnje , jedini moguci nacin od svih jest kada decko izvadi vlaznu maramicu s rukama nopr. iz pakiranja i ja nakon njega drugu i recimo obrisem se, ali znam da je to vec banaliziranje. Zanima me Vase misljenje, dali je test pouzdan 5. dan kasnjenja u ovakvom slucaju ciklusa ili trebam ponovoti za koji dan recimo? Mlada sam, samostalna, u stabilnoj i zdravoj vezi, ali za trudnocu nikako spremna po svim segmentima i evo stvarno me muci ova situacija. Cisto i da napomenem zadnjih godinu dana, nakon preboljene mononukleoze i par zdravstvenih „problemcica“ mi je imunitet koma, imam jos uvijek natecene sve limfne cvorove, blago povisenu temperaturu stalno i stanje nikako da se vrati u normalnu. Cesto imam i gljivicnu infekciju koja se malo smiri pa kad mi imunitet padne opet pojavi i tako. Od zadnjeg ginekoloskog pregleda je proslo godinu dana, gdje je sve bilo u redu, tako da ga svakako planiram ponoviti u skoroje vrijeme. Hvala Vam unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom ne postoji mogućnost trudnoće, a to je potvrdio i test. Test je veoma pouzdan u vrijeme kada je rađen (5. dan kašnjenja). Vjerojatno je u pitanju hormonska neravnoteža. Savjetujem da se javite liječniku i po potrebi uradite analizu hormona.

Dreamer123

Postovani doktore, hvala vam na odgovoru. U jutarnjim satima je nastupila menstruacija, mnogo bolnija, ali manje obilna kao inace,s vise krvnih ugrusaka, tako da je vjerojatno nekakav disbalans u pitanju kao sto ste naveli. Svakako se planiram nakon toga javiti ginekologu.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.