Kašnjenje menstruacije

angel_S

Postovani, imam 19 godina te sam prvu menstruaciju dobila prije 6 godina. Menstrualni ciklus mi traje izmedu 30 i 35 dana,krvarenje između 5 i 7 dana, smatra li se to urednim ciklusom? Zadnju menstruaciju sam imala 12.7.,zatim sam trebala dobiti oko 14.8. što znaci da vec sada kasni 21 dan. Slijedeca menstruacija bi trebala biti oko 16.9. Nikada nisam imala spolni odnos,ali sam zabrinuta sto toliko kasni. Nisam ni nikada bila kod ginekologa... Dal da pricekam jos do slijedece menstruacije? Je li uopce normalno da toliko kasni? Moram li obaviti kakve pretrage? Do sada je stvarno bila redovna..hvala Vam na odvojenom vremenu!

angel_S

Je li moguce da je razlog stres (drzavna matura, trazenje posla..)? Vec nekoliko dana osjecam bol i imam osjecaj da cu svakog trena dobiti, ali nista.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, stres ima veliki utjecaj na menstrualni ciklus. U stresu dolazi do hormonske neravnoteže i izostanka ovulacije, te se zbog toga remeti ciklus. Savjetujem da se javite liječniku radi terapije (duphaston) kojom će se potaknuti menstruacija. Preporučam da uradite analizu hormona.