klamidija

nora

da li uzrok infekciji klamidijom moze biti nedostatno odrzavanje higijene muskih spolnih organa ili se ona nuzno dakle sa muskarca na zenu prenosi tako da se on zarazio od druge zene?hvala.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Klamidija se smatra spolno prenosivom bolešću, ali njeno prisustvo ne govori o vremenu kada je došlo do infekcije. Nerijetko se radi o zanemarenim upalama koje se tek slučajno otkriju u kroničnoj fazi bolesti (jer na žalost upale izazvane klamidijama nisu praćene izrazitim simptomima koji će oboljele uputiti ka liječniku).