trudnoca nakon pobacaja

Marija

Postovanje!
MOlim Vas za savjet mom slucaju...imala sam pobacaj (obavljana je kiretaza) ..proslo je sv u redu...koliko je potrebno optimalno cekati do slijedece trudnoce..hvala...

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana
Vrmenski interval do planiranja naredne trudnoće trebao bi iznositi šest mjeseci. Ipak, u ovom se razdoblju savjetuje učiniti standardizirani niz pretraga kako bi se pokušao otkriti uzrok nesretnog ishoda Vaše prethodne trudnoće. Stoga trebalo bi svakako:
1. isključiti upalu, 2. isključiti hormonski uzrok pobačaja, 3. uzrok od strane maternice, 4. imunološki uzrok i dr, te tek nakon učinjene obrade planirati naredno zanošenje. Naime, pobačaj i naročito instrumentalno dovršenje pobačaja (kiretaža) prilično su traumatični za ženu (kako fizički, tako i psihički), te smatram da se svakoj narednoj trudnoći treba pristupiti pripremljeno i maksimalno odgovorno.