klebsiella oxytoca

Paula

U bakteriološkom nalazu urina nađena mi je bakterija klebsiella oxytoca. Doktorica opće prakse prepisala mi je Nolicin, budući da prema antibiogramu, djeluje na navedenu bakteriju sa 3 križića. Moje pitanje je: "Kakva je to ustvari bakterija a budući da planiram trudnoću da li može uzrokovati kakve kopmikacije?"

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Klebsiella spada u skupinu gram negativnih bakterija koje mogu uzrokovati teške upale mokraćnog mjehura, rana, dišnih puteva. Klebsiella oxytocica prema navodima iz literature nije patogena za čovjeka te na temelju raspoloživih podataka smatram da se ne morate bojati komplikacija tijekom buduće trudnoće. Ipak bih Vam preporučila da nakon jednomjesečne pauze (nakon upotrebe Nolicina) učinitie kontrolnu urinokulturu kako biste se uvjerili u negativizaciju upalnih promjena u Vašem mokraćnom sustavu.