pitanje

luna

Zahvaljujem na dosadašnjim odgovorima, te Vas molim da mi odgovorite na slijedeće pitanje.
Šta znači "insuficijencija žutog tijela", da li mi to možete malo opširnije objasniti, i da li bi nešto povezano s time mogao biti uzrok spontanih pobačaja, s obzirom da je sa ginek. strane sve ok od raznoraznih testova na mikrobe, papa test, krvne grupe, spermiograma supruga,hormonskih pretraga i dr.
Hvala!

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Insuficijencija žutog tijela podrazumijeva neprimjereno lučenje progesterona tijekom druge faze menstruacijskog ciklusa od strane žutog tijela. Takve promjene mogu uzrokovati skraćenje menstruacijskog ciklusa, neplodnost i spontane pobačaje tijekom rane trudnoće. Ova se promjena dokazuje serijskim određivanjem razine progesterona u sekrecijskoj fazi menstruacijskog ciklusa, endometrijskom biopsijom, a u novije vrijeme i neinvazivno, pretragom transvaginalnim doplerom u boji.