kolpitis

Melita

Da li je kolpitis isto što i kandida? Ako nije, što je to? Ima li to veze sa dijabetesom? Zahvaljujem

Doc. dr. S. Kupešić

Poštovana gospođo Melita,
Kolpitis je naziv za upalnu promjenu rodnice. Može biti uzrokovana mikroorganizmima (među ostalima i kandidom), ali isto tako fizikalnim i kemijskim podražajima. Kolpitis se očituje iscjetkom različite kvalitete (boje, mirisa, količine), te je u slučaju kandidijaze (gljivične infekcije) bjelkast. Ovakve su promjene zamjetno češće u pacijentica s kompromitiranim imunološkim sustavom, a također i u dijabetičnih pacijentica. Ukoliko su promjene u smislu kolpitisa uzrokovanog kandidom tvrdokorne i ponavljajuće svakako treba isključiti šećernu bolest, jer se ova tegoba može pojaviti kao jedan od prvih simptoma dijabetesa.