ph

romeo

Na početku Vam želim uputiti pohvale za ove stranice.
Imam jedno pitanje:
uradio sam spermatogram (nalaz je bio loš-trenutno ga nemam kod sebe pa Vam ne mogu dati detaljniju sliku), ph je bio 7,5, što je po nalazu u granicama normale. Međutim dobio sam informaciju da taj ph povišen te da bi 5,5 bio normalan, i da je baš zbog tog ph loš spermatogram. Da li je to moguće? Hvala.

Doc. dr. S. Kupešić

Poštovani gospodine Romeo,
Podatak o pH prilikom analize spermiograma samo je jedan od niza parametara koji govore o kvaliteti sjemene tekućine i njenoj oplodnoj sposobnosti. U Vašem upitu nedostaju podaci o broju, morfologiji i pokretljivosti spermija, kao niti podaci da li je verificirano prisustvo bakterija ili leukocita u sjemenoj tekućini. Promjene u smislu pH mogu govoriti u prilog neke infekcije, te je prilikom naredne analize potrebno isključiti ovakovu komplikaciju.