Kolposkopija

nenana

Budući da moram čekati da mi se očita nalaz, da li može Vaše mišljenje, odnosno da li je nalaz loš i šta mogu očekivati

Kolposkopski nalaz: T.Z. je vidljiva u cijelosti.
Na 9 sati nepravilan krvožilni crtež.
Schller probom nema jod negativnih polja.

divnaland

Postovani!
Pripremam se na histerektomiju, ali je dr. zbog pretproslog PAPA nalaza i HPV tipizacije (ASCUS, obilna metaplazija svih stupnjeva diferencijacije, HPV 16) odlucio prvo napraviti kolposkopiju i biopsiju da vidi hoce li prilikom histerektomije biti potrebna i resekcija rodnice. Danas sam nazvala laboratorij i receno mi je da je tkivo nakon patoloskog dijela analize poslano na imunohistokemijsku. Umirem od strahapa Vas molim da mi kažete je li nužno da se na tu daljnju analizu salje svako tkivo na koje se sumnja da je kanverogeno. Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za nenana, radi se o urednom nalazu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za divnaland, ne mora se raditi o karcinomu. Patologu je samo nalaz nejasan u potpunosti.

nenana

Poštovani,

kolposkopskim pregledom su utvrđene neke nepravilnosti, pa sam poslana na biopsiju...zanima me, budući da sam bila već na uterobrush-u, da li je potrebna biopsija, a ako je, koja je razlika između biopsije i uterovrush...također me zanima, da li se biopsija radi pod anestezijom..hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uterobrushom se uzimaju stanice iz maternične šupljine, a biopsijom se uzima komad tkiva s vrata maternice radi patohistološke analize. Zahvat se radi u lokalnoj anesteziji.

nenana

da li je biopsija bolna?

Ivo Balenović, dr. med.

Nije bolna.

Misic12345

Poštovani,

Papa testovi u 5.i u 9.mj su pokazali CIN 1. Hpv tipizacija je pokazala HPV tip 18. Možete li mi molim Vas protumačiti nalaz kolposkpije. Nalaz biopsije još čekam i ekskohleat endocerviksa za PHD.

Kolposkopija
TZ nije vidljiva u cijelosti, gušći acido bijeli epitel sa sitnom punktacijom između 11 i 1 h, TZ još vidljiva između 5 i 7 h, tu bez ikakvih promjena

Unaprijed hvala ❤️

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, TZ je transformacijska zona. To pojam koji označuje granicu između izvornog pločastog Epitela (stanice koje se nalazi na površini vrata maternice) i izvornog cilindričnog epitela (koji se nalazi unutar cervikalnog kanala). Na tom mjestu najčešće nastaju promjene u smislu CIN-a. Dio te zone kod Vas se nalazi unutar cervikalnog kanala i nije u potpunosti vidljiva. Acido bijeli epitel označava mjesto gdje je nastala promjena. Punktacija označava crvene točkice - to su kapilare koje se pružaju do površine. Acido bijeli epitel s punktacijama je mjesto promjene s kojeg se uzima materijal za phd analizu.

Misic12345

Poštovani,

Hvala Vam na odgovoru. Po nalazu, jesu li promjene na grliću velike?

Ivo Balenović, dr. med.

Promjene nisu velike, a nalaz CIN 1 nije zabrinjavajući. Za očekivati je da će se normalizirati. Kod promjena uzrokovanih HPV-om najvažnije je podići imunitet.

Misic12345

Poštovani,

Došli su mi nalazi biopsije grlića maternice i PHD ekskohleata. Možete li mi molim Vas protumačiti nalaz. Unaprijed hvala

1. Materijal označen kao biopsija(gušći acidobijeli epitel sa sitnim punktacijama ) je oskudan a mikroskopski se nalaze degenerativno promjene skvame pločastog epitela i tračci pravilnog mnogoslojnog pločastog epitela bez podležeće strome.

2.Materijal označen kao ekskohleat endocerviksa je oskudan, a mikroskopski se vide fragmenti pravilnog mnogoslojnog pločastog epitela bez podležeće strome i tračci pravilnog cilindričnog endocervikalnog epitela.

Ivo Balenović, dr. med.

Nalaz biopsije ne pokazuje nikakve atipije stanica, uredan je.

Misic12345

A što znače ove degenerativne promjene skvame pločastog epitela, to mi je zvučalo kao nešto loše.

Ivo Balenović, dr. med.

To je posljedica upale. Važno je da nema atipičnih stanice (tj. premalignih lezija).

Misic12345

I zanima me ima li sada smisla cijepljene protiv hpv, imala sam hpv tip 18. Imam 25 godina i još nedugo status studenta. Zanima me imam li se pravo možda besplatno cijepiti?

Ivo Balenović, dr. med.

Ako ste imali HPV, cijepljenje nema smisla.

Misic12345

Poštovani,
Moj ginekolog je očitao rezultat biopsije i kaže da uzorak nije dostatan jer piše bez podležeće strome i sad opet moram raditi papa test. Što Vi mislite o tom?

Ivo Balenović, dr. med.

Nakon biopsije svakako treba uraditi kontrolni papa test. Daljnji postupak ovisi o nalazu.