Komplikacije nakon legalnog medikamentoznog pobačaja

Slonicc

Poštovani,

Prije 2 tjedna sam popila tablete za izazivanje pobačaja ( 5 tjedana gestacije), isti dan sam iskrvarila, nađena bez svijesti i hitna me je odvezla u bolnicu. Kks je pala, Hb na 65, primila sam transfuzije krvi i sada se oporavljam. No prije tjedan dana na kontroli me je ginekolog opće bolnice poslao u tercijarne zdravstvenu ustanovu na kiretažu zbog rezidue placente s cirkulacijom i poz. Odjekom. Krvarim i dalje, no imam problem sa izrazito neugodnim iscjedkom i bolovima. Bila sam odmah po uputi ginekologa u terc.ustanovi, no tamo su mi radili Uzv, ustanovili isto i rekli da idem kući i neka dođem za 3 dana, da će možda to izaći.
Napominjem, da cijelo vrijeme obilazim doktore i apeliram da imam vrlo neugodan miris iz rodnice.
JUČER, 14.dan Sam bila opet, opet je sve isto, sada kbc traži nalaze Kks, betu, koagulogram i ekg. Kada to budem imala, trebam nazvati da mi daju termin za zahvat.
U istom kbc sam 2017.imala visokompliciranu trudnoću blizanačku, carski u 33 +5, a 2019.sam imala također porod u 39.tj, također carski. No nakon poroda, sat vremena, su uočili da nemam vitalnih znakova, te sam završila u sali. Iskrvarila sam, bila sam prošla DIK, retroperitonitis, retopert. HEMAtome, ogromne transfuzije litara krvi, trombocita, plazme itd... Inače imam trombofiliju.
Cijelo vrijeme sam kod istih liječnika koji su me vodili u svim trudnoćama i komplikacijama. Sada me je strah jer se bojim da ne dođe do sepse i drugih komplikacija, a imam osjećaj da nekako nedovoljno brzo obrađuju situaciju.
Da li se zaista tako dugo treba čekati na " čišćenje"?
Ovaj izrazito neugodan, mogu reći smrad, toliko da mi je neugodno sjediti pored nekoga, a već sam 3 puta naglasila liječniku, da se to ne treba tretirati?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bez pregleda ne mogu dati točan odgovor na ovako kompliciran slučaj. Rezidua pobačaja najčešće spontano izađe, ali ponekad treba uraditi i instrumentalnu reviziju materišta - sve ovisi o kliničkoj procjeni ordinarijusa. Neugodan miris je posljedica upale i za to je potrebna terapija.