Kondilomi i nezaštićen odnos

cat123

Poštovani,
Na posljednjem papa testu prisutne su bile stanice povezane s HPV-om, doktorica mi je preporučila kantarion vaginalete 2×10kom i beta glucan za imunitet. Upozorila me i na kondilome koje sam primjetila unutar rodnice.
Imam stalnog partnera već 3 godine i nemamo zaštićene odnose, stoga je moje pitanje smijemo li, s obzirom na kondilome, imati nezaštićene odnose i dalje ili isključivo uz kondom?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako ste s partnerom već 3 godine, sigurno ste 'razmijenili' svu mikrobiološku floru, tako da nema potrebe za zaštitom. HPV se liječi kada izaziva promjene (atipija stanica, kondilomi). Kada osoba stekne imunitet, nema potrebe za liječenjem.

cat123

Poštovani,
Ako sam dobro shvatila, iako trenutno imam kondilome u rodnici, smijem imati nezaštićen odnos?

Ivo Balenović, dr. med.

Tako je. Budući da ste s istim partnerom, nema smisla sada početi sa zaštitom.