konizacija

nina

Prije godinu dana izvršen mi je zahvat konizacije na temelju nalaza
Carcinoma in situ.
Redovito se podvrgavam Papa testu. Na posljednjem od prije tri
mjeseca nalaz je CIN 1.
Liječnik mi je prepisao terapiju vaginaletama Betadine i Geonistin na slijedeći način.
Koristila sam naizmjenično 1 dan jednu, drugi dan drugu vrstu vaginaleta mjesec dana. Zatim je učinjen prekid od mjesec dana, te ponovno mjesec dana terapije.
Željela bih samo čuti Vaše mišljenje o istom, budući sam u neprekidnom stanju straha od raka. Unaprijed se zahvaljujem.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Nina,
Nakon konizacije zbog CIS-a doista treba biti oprezan, te najmanju infekciju energično liječiti lokalnom terapijom. Vjerojatno ste prije operativnog zahvata učinili tipizaciju HPV i time odgovorili na pitanje da li je HPV uzrok Vaših promjena na porciji. Ukoliko se je potvrdio HPV visokog rizika tada morate biti posebno obazrivi kako bi se pravovremeno primjetile promjene koje govore u prilog recidiva (ponovnog javljanja) bolesti. Što se tiče ove dugotrajne "sandwich" terapije (Geonistyn-Betadine) mislim da ne može štetiti, te da je vjerojatno jednako uspješna kao i kada bi se svaka od ovih terapija upotrebljavala tijekom 14 dana.