kontracepcija

vedrana2

Ukoliko je stanje estradiola tocno dvostruko vece nego su dozvoljene lab. vrijednosti,*navedene za razinu hormona uz or.kontraceptive, moze li doci do trudnoce hvala

Doc. dr. S. Kupešić

Poštovani Vedrane,
Visoke razine estradiola mogu upućivati na postojanje folikulske strukture ili folikularne ciste, što bi se jednostavno moglo potvrditi transvaginalnom ultrazvučnom pretragom. Radi li se ovulaciji i posljedično nesigurnosti oralnog kontraceptiva teško je reći bez uvida u medusobno komplementarne laboratorijske i UZV nalaze. Jedna od naših prospektivnih studija je pokazala da primjena suvremenih niskodozažnih kontraceptiva ne suprimira porast folikula u približno 15 % pacijentica. S obzirom da spriječavanje folikulogeneze nije jedini način djelovanja kontraceptiva incidentni u smislu neželjenog začeća nisu česti. Među dodatne učinke kontraceptiva spada remećenje kvalitete cervikalne sluzi i učinak na kvalitetu endometrija. Prema tome, proniknuti u skrivena zbivanja ginekoloških struktura bez suvremenih metoda prikaza praktički je nemoguće, te Vam savjetujem obratiti se liječniku kako bi se odogovorilo na ovo pitanje, a Vašu djevojku i Vas zaštitilo od neželjene trudnoće.