Kontracepcija, smedji iscjedak, krvarenje

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o probojnom krvarenju koje je često u početku uzimanja kontraceptiva. Nastavite s uobičajenim uzimanjem nakon pauze. Ukoliko bi taj iscjedak potrajao i tijekom idućeg ciklusa bilo bi dobro da posjetite liječnika.

ruzica.b

Poštovani, imam jedno pitanje za Vas.
Ovo mi je drugi blister Yaz pilula, ništa me ne smeta, ne boli, imam puno manje krvarenje nego inace za vrijeme mjesecnice. S prvim blisterom sam dobila krvarenje za vrijeme uzimanja placebo tbl., s ovim drugim blisterom krvarenje je počelo na 20 aktivnoj tbl., već na 21 aktivnoj tbl. je postalo pravo krvarenje, kao i mjesečnica nakon prvog blistera. Večeras trebam popiti 24 tbl i krvarenje još traje. Dali da preskočim placebo i odmah počnem s novim blisterom ili da nastavim dalje po shemi. Spolno sam aktivna i želim cijelo vrijeme biti zaštićena. Ginekologica je na godišnjem pa ne znam šta da radim. Hvala i lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uzimanjem po shemi. Radi se o probojnom krvarenju koje je često u početku uzimanja kontracepcije i ono ne smanjuje učinkovitost. Stanje bi se trebalo normalizirati nakon par ciklusa.

Malena1809

Postovani, koristim Yaz tablete i jucer mi je bila zadnja placebo tableta, medutim menstruaciju nisam dobila. Imam nekako malo krvarenje, tj. Nekakva sluz kao krvava i smedi iscjedak. Korstila sam dodatnu zaštitu cijeli mjesec,ali sam prije 5 dana bez zastite imala spolni odnos uz prekinuti snošaj. Postoji li šansa da sam trudna? Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pošto koristite kontracepcijske tablete ne postoji mogućnost trudnoće. Kontracepcijske tablete smanjuju obilnost krvarenja, a menstruacija ponekad može i izostati.

vampire55

Poštovani.
Pisala sam Vam već no problem je sada malo drugačiji.
Posljednje dvije menstruacije bile su mi zapocele 16.8 i 14.9. Pijem kontracepcijske tablete već godinu dana, a radi se o Sofftinele P. Krajem 9.mjeseca dijagnosticirana mi je E.colli u mokraći i to dosta jaka infekcija. Sukladno time doktorica mi je prepisala antibiotik Novocef od 500mg. 28.9 što je samo tjedan dana nakon završetka menstruacije primjetila sam krvavi iscjedak, smeđe boje. Povezala sam to sa korištenjem antibiotika i mogućnost njihovog utjecaja na poremećaj ciklusa ili moguće zbog premalog razmaka između uzimanja antibiotika i kontraceptiva. No taj iscjedak je bio prisutan do danas. Danas mi je 3 dan placeba i pojavila se bol u zdjelici i naravno krvarenje, no krv je tamna, zapravo crna s ugruscima. Sada me zanima ralog svemu tome? Imam li razloga za brigu? Moguće da mi se pojavio poremećaj u razini hormona?
Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, teško je bez pregleda reći o čemu se točno radi. Moguće da je zbog svega što ste naveli došlo do hormonske neravnoteže, a moguće da su bol i krvarenje posljedica urinarne infekcije.

Malena1809

Hvala Vam na odogovoru..htjela bih vas jos upitati bi li bilo potrebno napraviti test za trudnocu, jer osjecam neku cudnu bol u donjem lijevom dijelu trbuha, slicna onoj kao kad sam imala upalu mjehura. LP

Malena1809

I kada bih sada prestala piti Yaz(na 5. Aktivnoj tableti sam) je li bi doslo do menstruacije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nakon prestanka uzimanja kontracepcije treba nastupiti krvarenje. Možete, sigurnosti radi učiniti test na trudnoću.

crnks123

Poštovani,
Uzimam tablete Belara već 2.5 godine, uglavnom redovito, desilo mi se da sam 3,4 puta zaboravila popiti tabletu, ali sam je uvijek popila u roku od 12-15h. Prošli tjedan, u petak (01.02), sam zaboravila popiti tabletu te sam je popila 22 sata kasnije, a sat vremena nakon nje sam popila i drugu tabletu kako bi to i inace napravila. 2 dana kasnije (03.02) pojavio mi se krvav, smedji iscjedak koji nije redovit, pojavljuje se tu i tamo zadnja 4 dana te nemam uobicajene bolove u trbuhu kao inace dok imam menstruaciju. Menstruacija bi mi trebala doci iduci tjedan u ponedjeljak ili utorak (11.02 ili 12.02.).. Nastavila sam uzimati tablete redovito, bez kašnjenja, od tog petka bez obzira na iscjedak.
Napomena: redovito imam spolne odnose s deckom, bez dodatne zastite - samo kontracepcija i prekinuti snosaj. Menstruacije su mi redovite tocno u dan, te nikada prije nisam imala ovakav iscjedak tjedan prije menstruacije.

Zanima me trebam li se brinuti zbog iscjetka ili je to sasvim normalno?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zbog propuštene tablete došlo je do probojnog krvarenja. nastavite s redovitim uzimanjem tableta,.

Martina.tina112

Postovani imam jedno pitanje. Naime menstruacija mi je zavrsila prije 10 dana. Normalno sam sve dobila sve oke. Imala sam spolne odnose sa deckom prije dva dana bez svrsavanja u mene i decko stavi kondom prije nego svrsi. Koristim kontracepcije 2 i pol godine bez prestanka. Pijem ih na vrijeme bez zaboravljanja. Naime danas mi se pojavio smeckasti iscjedak. Ne u velikim kolicinama. Nakon mokrenja kada se obrisem vidi se na papiru sluz smeckaste boje. Nema svjeze krvi. Ne znam sto bi to moglo biti jer mi se to nikad desilo nije? Menstruaciju jos ne trebam dobiti. Jel moguce da je to od spolnog odnosa prije dvana dana? Kada sam guglala ispalo je da je to simptom trudnoce. Ne vjerujem da sam trudna jer tablete koristim redovito na vrijeme i uz to koristimo kondom pred kraj. Hvala vam na strpljenju i pomoci.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće. Vjerojatno se radi o probojnom krvarenju koje je nuspojava oralnih kontraceptiva. Ono nije opasno, niti ne smanjuje učinkovitost kontracepcije.

Martina.tina112

Postovani. Radila sam jutros test na trudnocu kao sto sam i mislila bio je negativan. Napravila sam to radi sigurnosti. Danas je drugi dan i iscjedak se smeckasti nastavio. Moze li biti nesto drugo a ne probojno krvarenje? Uplasila sam se pa ne znam sta da napravim. Trebam li promijeniti tablete? Zvala sam svog ginekologa naravno on se ne javlja i nije dostupan pa ste mi vi jedini izvor informacija. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta. Ukoliko bi se krvarenje ponavljalo kroz iduće cikluse treba razmisliti o promjeni kontraceptiva.

Martina.tina112

Postovani. Danas je cetvrti dan od kad je krvarenje krenulo. Jucer i danas se postepeno smanjuje. U ponedjeljak idem ginekologu na pregled. Citala sam da je to normalno na pocetku uzimanja kontracepcije ali ja ih pijem vec dvije godine pa sam se uplasila. Ne mora to nista znaciti? I zastita je potpuna sa tabletama bez obzira na to krvarenje? Jer sam imala odnose dva dana prije pocetka krvarenja pa ne znam jel moguca trudnoca ako je zastita smanjena. Hvala vam puno na odgovorima. Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Trudnoća nije moguća bez obzira na krvarenje. Vjerojatno je u pitanju probojno krvarenje zbog relativnog manjka hormona.. Nakon pregleda će se znati o čemu se točno radi.

Martina.tina112

Postovani. Bila sam danas na razgovoru kod svog ginekologa te je potvrdio sto ste mi vi napisali kako se zastita nije smanjila i da je to bio pad hormona te mi je prepisao nove tablete adexa koje su kao jace. Sve oke? Hvala jos jednom

Ivo Balenović, dr. med.

Sve je to uobičajeno kod oralne kontracepcije.