Kontracepcija, smedji iscjedak, krvarenje

Monari

Postovani,
Pijem kontracepcijske pilule Axira 35 vec vise od 2 godine. Ovaj mjesec sam dobila menstruaciju u tocno vrijeme međutim menstruacija mi traje sad vec 8 dana. U pocetku je bilo normalno krvarenje, a sad je jako oskudno pa me zabrinjava cinjenica zasto tako dugo traje posto sam na pilulama. Da napomenem zbog lijecenja zuba sam popila 3 vrste antibiotika u proteklih mj dana. Sad me zanima je li to normalno ili imam razloga za brigu?
Unaprijed zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno je u pitanju probojno krvarenje. Ono nije opasno i ne umanjuje zaštitu. Ukoliko bi se ponavljalo tijekom idućih ciklusa trebalo bi razmisliti o promjeni terapije.

g12345t

Postovani
Pijem logest vec 4 godine. U posljednjem blisteru sam zaboravila popiti dvije pilule za redom u cetvrtoj sedmici blistera, tablete pijem oko 22 sata a popila sam obje ujutro oko 6 sati. I prvi puta sam imala sve simptome menstruacije i krvarenje samo 1 dan. I to krvarenje dan kad sam zapocela novu kutiju. Uradila sam test na trudnocu clearblue 3. dan od ocekivanje menstruacije, odnosno na dan kad sam pocela novi blister i bio je negativan. Sta mislite je li to bio prerano uradjen test i je li moguca trudnoca?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da je nastupilo krvarenje, trudnoća je isključena. To je potvrdio i test.

g12345t

Ne znam da li to nazvati menstruacijom. Trajalo je svega par sati, prvo jarko crvena boja pa poslije samo smedji iscjedak. Nakon toga par dana tackasto krvarenje. Nikad mi i nisu obilne menstruacije kako uzimam logest ali dosad budu barem 2 dana oskudnog krvarenja. Nadam se da ce naredni ciklus biti OK.

Ivo Balenović, dr. med.

Kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive krvarenja postaju puno kraća i oskudnija, a ponekad mogu i izostati. Nastavite s uobičajenim uzimanjem.

g12345t

Doktore izvinjavam se sto ponovo pisem. I nakon drugog blistera nije nastupilo krvarenje. Sve simptome imam, osim krvarenja. Danas zapocinjem s novim blisterom logesta. Test na trudnocu ponovo negativan. Da li bih trebala promijeniti kontracepciju? Prvenstveno je propisana zbog problema s aknama.

Ivo Balenović, dr. med.

Javite se na pregled Vašem liječniku. Potrebno je ultrazvučno izmjeriti debljinu endometrija i po potrebi promijeniti tablete. Ne može biti ništa opasno, a test je isključio mogućnost trudnoće.

mr.elam

Zdravo,

Popila sam Ellaone tabletu, ali sam također i dojilja. Zanima me nakon koliko smijem ponovo dojiti bebu? U apoteci su rekli da moze nakon 24h.

Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, preporuka je da se nakon uzimanja EllaOne tablete izbjegava dojenje tijekom tjedan dana.

Milaaaaa22

Postovani,
Pocela sam pre 2 meseca Jeanin pilule. Zavrsila sam prvu tablu i imala sam sve vreme smedji iscedak. Nakon poslednje pilule sam posle 2 dana dobila menstruaciju. Nastavila sam drugu kutiju, i na 10. piluli sam pocela da pijem Palitrex antibiotik za enterobakteriju i to vece mi je krenuo opet smedji(crni iscedak, kao stara krv), i traje idalje, sad sam na 15oj i imam jos 3 dana da pijem antibiotik. Da li je to posledica antibiotika, ili trudnoce?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o probojnom krvarenju koje je česta nuspojava u početku uzimanja kontraceptiva. Ono nije opasno i ne umanjuje zaštitu. Probojno krvarenje u pravilu prestaje nakon tri mjeseca. Ukoliko se nastavi i nakon toga treba razmisliti o promjeni pilula. Antibiotik nije smanjio učinkovitost.