kontracepcijska spirala

Gordana

Zainteresirana sam za ugradnju kontracepcijske spirale te Vas molim da me uputite što sve treba predhoditi samom činu ugradnje (papa-test ili slično) .Još Vas molim odgovor na pitanje koje uvjete treba ispuniti za podvezivanje jajnika (godine,broj djece...).Unaprijed hvala.

Doc. dr. sc. S. Kupesic

Poštovana,
Prije ugradnje intrauterinog uloška preporuča se učiniti Papa nalaz, ginekološki pregled, cervikalni obrisak s mikrobiološkom analizom i po potrebi UZV pregled. Što se tiče podvezivanja jajovoda, kao metode ireverzibilne kontracepcije ona se preporuča pacijenticama u kojih je kontraindicirana primjena drugih vidova kontracepcije, te je u svakom od tih zahvata preporučeno uputiti zamolbu etičkom i stručnom povjerenstvu klinike u kojoj se zahvat planira učiniti. To je potrebno stoga što je podvezivanje jajovoda minimalno invazivni operativni zahvat koji nosi stanoviti operativni rizik, te je ireverzbilna (bespovratna) metoda konracepcije.