kontraceptivne pilule

suzana

zanima me koliko dugo se smije uzimati kontacepcijska pilula bez prekida.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Ukoliko nema neželjenih kontraindikacija za primjenu oralnih kontraceptiva, suvremene niskodozažne tablete mogu se bez prekida koristiti i tijekom više od godinu dana, uz pretpostavku da su laboratorijske pretrage (kompletna krvna slika, ŠUK, koagulogram, jetrene probe, urinske pretrage) u granicama normale. U literaturi se navodi da se takova kontracepcija može upotrebljavati bez prekida i tijekom dvije do tri godine, iako je uvriježeno pravilo da se nakon jednogodišnje primjene načini jednomjesečna pauza kako bi se ponovile laboratorijske analize.

ikicca

Zdravo..potrebna mi je Vasa pomoc...zaboravila sam da popijem 14. pilulu iz yaz proizvoda..to mi je trece pakovanje,zanima me sta sada da radim ,da li da popijem narednu u odredjeno vreme ili sta??ali imam jedan problem ,jer mi se ucinilo da sam ranije procitala da ako prodje vise od 12h da je treba baciti i popiti narednu pilulu u odredjeno vreme,tako da sam bacila pilulu..ali nisam popila ovu sledecu.jer zelim prvo Vas da pitam.molim Vas ,pomozi te mi.Unapred Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, dobro ste uradili. Tu koju ste zaboravili ste bacili. Sljedeću popijte prema ustaljenoj shemi. Koristite dodatnu zaštitu ovaj mjesec.

Babi185

Postovani doktore.pijem diane35 vec treci mjesec i pri kraju sam treceg blistera.no jucer sam vidjela kako mi je na redu pilula za srijedu umjesto za cetvrtak te sam pomislila kako sam jednu zaboravila i popila sam dvije odjednom.no onda sam pobrojala dane i pilule i shvatila da ih ima tocan broj nego sam samo mozda iz krivog reda jednu uzela.i sad cu zavrsiti s pakovanjem u utorak umjesto u srijedu kao inace.da li je to veliki problem i ima li razloga za brigu i pouzdanost kontracepcijskog djelovanja?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ne brinite. Nakon sedam dana pauze, osmi dan nastavite sa novim blisterom.

Mery2012

Poštovani doktore! imam hemangiom na jetri 3x3cm i pijem Triquilar. Moj doktor misli da to nije problem.Molim Vaše mišljenje!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ja se nebi odlučio na hormonsku kontracepciju kod Vas. Bolesti jetre su apsolutna indikacija za uzimanje kontraceptivnih tableta.

Mery2012

Poštovani doktore,dali su i mini pilule jednako opasne što se tiče hemangioma,npr. Cerazette?A Nuvaring? Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mini pilule /Cerazette/ možete koristiti.

Jovanamacva

Postovani.
Dobila sam da pijem kontracepciju legravan, 3 dan po zavrsetku menstruacije. Tada sam bila doktoru i rekli su da pocnem odmah.
Ostalo mi je jos 2 pilule.
Ne znam kako da pijem sledecu kutiju?
Doktor mi je rekao 5 dan krvarenja da pocnem sa novom kutijom. Medjutim na upustvu pise da se pravi pauza 7 dana.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pauza od sedam dana u kojoj ćete dobiti menstruaciju. Osmi dan krenete s novim blisterom.

Jovanamacva

Koliko sam razumela nema veze ako sam pilule pocela uzimati 3 dana nakon sto mi se menstruacija zavrsila?
Pauza od 7 dana mora da se napravi kako i pise na pakovanju

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je. No pilule se inače započinju uzimati s prvim danom menstruacije. Ne razumijem takav način uzimanje, suprotno uputama. Takav način uzimanje morat će vam objasniti vaš ginekolog.

Jovanamacva

Taj dana kada sam otisla na pregled rekli su mi nema veze sto je 3 dan posle menst. da pocnem odmah sa koriscenjem pilula.
Poslednju pilulu koju sam trebala popiti sam izgubila.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam što mislim o vašem problemu.

marijam97

Postovani, dobro vece. Uzimam yasmin pilule skoro godinu dana, pocela sam u srijedu sa novim pakovanjem, dakle prije 5 dana. Pila sam pilule redovno. Medjutim danas je u toku odnosa meni i momku pukao kondom. Naredne nedjelje treba da operisem krajnike, pa se plasim d ali anestezija ili neki ljekovi mogu uticati na efektivnost pilula, i sa obzirom na danasnju situaciju, da li bi uticalo to i moglo doci do trudnoce? Hvala Vam

Marpe

Bok, pila san 1g Diane 35 i imala sam pauzu mjesec dana. Dobila sam Yaz trebam poceti piti prvu tabletu ali mjesecnica je izostala (vjerojatno zbog pauze) kad bi trebalo uzeti prvu tabletu ako nema mjesecnice? Hvala