Tumacenje nalaza trombofilije

mikica600

Postovani, u martu mjesecu sam imala missed ab.16 sedmica, nakon ustanovljenog edema u abdomenu fetusa, otkucaja nije bilo nakon pet dana na ultrazvuku. Imam jednu urednu trudnocu iz 2010.godine, porod na carski rez. Takoder sam 0 negativna, suprug je A+..

Radila sam prije 15 dana nalaz za trombofiliju koji glasi ovako
MTHFR C677T-heterozigot
PAI-1-homozigot
MTHFR A1298C-homozigot
FaktorXIII-homozigot mutirani
Faktor II protormbin- homozigot
Faktor V Leiden- homozigot

Molim vase tumacenje nalaza, unaprijed hvala na odgovoru...

Dejan Šakoronja, dr. med.

U idućoj trudnoći trebat će heparinska profilaksa.Konzultirajte hematologa.

mikica600

Hvala puno na brzom odgovoru.već imam zakazano kod hematologa. Interesuje me jos vaše mišljenje da li je trombofilija mogla biti uzrok prijašnjeg pobacaja i da li je riječ i urodenoj ili stečenoj iz ovih nalaza.

Hvala jos jednom...

Dejan Šakoronja, dr. med.

To ne možemo znati, jer za to nam treba više detalja.
Trombofilija znači povećan rizik za tromboemboliju nekoliko puta. Da li je to bio uzrok ne znam.

mikica600

Zahvaljujem se doktore na dosadašnjim odgovorima. Mišljenje hematologa je sljedece, sa hematolosko strane mišljenja smo da je kod pacijentice povećan rizik za krvarenje u trudnoći te se ne savjetuje heparin.javiti se kliničkom imunologu,kontrola sa nalazima za 7dana.moze li vaše mišljenje,komentar.. Unaprijed zahvalna...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako vam je hematolog tako sugerirao postupite tako. To su subspecijalističke stvari te je dobro vidjet s imunologom, no osobno mislim drugačije.

micaneso

Postovani,
imala sam dva spontana. Prvi u 10-oj nedelji, a drugi u 8-oj.
Uradila sam sledece pretrage (tu su i rezultati):
MTHFR; C677T - detektovana homozigotna mutacija
Faktor koagulacfije V - nije detektovana mutacija
Faktor koagulacije II - nije detektovana mutacija
PAI-1 - 4G/5G GENOTIP (HETEROZIGOT)

Zanima me da li po ovim nalazima imam trombofiliju, te koje su Vase preporuke za sledecu trudnocu.
Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Obradu treba dopuniti s ostalim faktorima koagulacije. Vjerovatno će biti nužna heparinska profilaksa u idućoj trudnoći.

Katarinna330

Poštovani,
Ako možete da mi protumačite nalaze trombofilije.
"Utvrđeno je da je osoba :
- homozigot za MTHFR (oba alela su normalna)
- homozigot za faktor V ( oba alela su normalna)
- homozigot za faktor II (oba alela su normalna)
- homozigot za PAI-1 (5g/5g genotip)

Inace sam imala 2 VTO koje su se zavrsile spontanim.
Trenutno sam trudna posle trece VTO i na terapiji fraksiparinom do konsultacija sa hematologom.
Kako se dugo ceka kod dr bila bih vam zahvalna za vase misljenje da li imam neku mutaciju i da li treba primati fraksiparin do kraja trudnoce?
Hvala unapred. Pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz je uredan. Do konzultacije s hematologom uzimajte propisanu terapiju. Kod Vas ne postoji povećan rizik za trombozu.

lejla55

Postovani,
ja sam dijabeticarka.
2011. rodila sam zdravo dijete.
2018. imala sam vanmaternicnu trudnocu, nakon par mjeseci u slijedecoj trudnoci u 9 tjednu trudnoce imala sam missed ab.nije bilo otkucaja.
Nalaz:
faktor V Leiden normalno
faktor II protrombin normalno
PAI-1 homozigot 5g
MTHFR c677t heterozigot.
Treba li uz takav nalaz kakva terapija?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, terapija nije potrebna.

Anonimus1

Postovani,
Da li mozete da protumacite moje nalaze? Da li se radi o nekoj vrsti trombofilije i da li je potrebna heparinska terapija? Trenutno sam u 8 tjednu trudnoce. Prije 6 mjeseci imala sam spontani pobacaj pocetkom 5. Tjedna.
Nalazi su sledeci:
Homozigot za MTHFR( C677T)- oba alela su normalna
Heterozigot za MTHFR (A1298C) jedan normalan i jedan mutiran alel
Heterozigot za MTR( A2756G) jedan normalan i jedan mutiran alel.
Heterozigot za MTRR(A66G) jedan normalan i jedan mutiran alel
Homozigot za Faktor II(G20210A)-oba alela su normalna
Homozigot za Faktor V leiden (G1691A)-oba alela su normalna
Heterozigot za Faktor VII(G10976A)-
jedan normalan i jedam mutiran alel
Homozigot za Faktor XIII(Val34Leu)-oba alela su normalna.
Homozigot za FGB (G455A)-oba alela su normalna
Homozigot za ITGA2(C807T)-oba alela su normalna
Heterozigot za ITGB3(T1565C)-jedan normalan i jedan mutiran alel
Heterozigot za PAI-1(5G/4G)- jedan normalan i jedan mutiran alel

LA screen 45.4 (31.0-44.0)
LA Potvrdni 38.9 (30.0-38.0)
Antitrobin III 110 ( 80-120)
Protein C aktivnost 133.3 (70-140)
Protein S antigen 86.8 (61.5- 114.5)

D dimeri 586 ( <500)
PTT 29.7 (24.4-32.4)

Termin kod Hematologa imam tek krajem novembra.
Mnogo Vam hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne radi se o trombofiliji i nije potrebna terapija.

stamat75

Postovani doktore. 9godina se borim sa neplodnost.
Kad radim invitro ima problema sa oplodjenje jajne celije ili kad se oplodi teshko ide delba. URADILA SAM 3 TRANSFERA DO SADA ALI NIJEDAN NIJE IMAO TRUDNOCU. Moram se reshiti za invitro sa donacijom ali potazeni su mi neke analize. Sad cu da vam upishem rezultate.
Factor V Leiden - (=);(=)
Factor V H1299R - (=);(=)
Factor II G20210A - (=);(=)
Factor XIII V34L - (=);(=)
FGB 455 G/A - c.(-463G>A);(=)
PAI-1 5G/4G - c(-816A>G);(-816A.G)
MTHFR C677T - c.(665C>T);(=)
MTHFR A1298C - (=);(=)
MTRR A66G - c.(66A.G);(66A>G)
MTR A2756G - (=);(=)

br. na trombociti - 234
hematokrit - 37.5%
protrombinsko vreme - 11.4
aktivirano parcijalno - 30.3
D-meri =240
trombinsko vreme=20.4

Recite mi neshto vishe o nalaze i rezultate molim vas, i dali ta moja mutacija MTRR A66G govori o rizika obolenje kancera(ovo smo sami citali na net)zato zelim strucan sovet.Puno vam hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, polimorfizam MTRR gena u općoj populaciji nastaje supstitucijom adenina u gvanin te dovodi do zamjene aminokiseline izoleucin u metionin. Supstitucija navedenih aminokiselina može dovesti do nakupljanja homocisteina u krvi i stoga predstavlja rizični čimbenik za nastanak mnogih bolesti. Da li će do bolesti doći, na to Vam ne mogu odgovoriti. Obzirom da se radi o usko specijaliziranom području medicinske genetike savjetujem konzultacije genetičara.

IvanaI04

Poštovani, tri puta sam do sada imala spontani i trenutno sam opet trudna u 18-om tjednu. Nemam još djece, moja krvna grupa je A+, a od muža je B+. Radila sam nedavno testiranje za trombofiliju i stigli su mi danas nalazi koji glase:

Faktor V Leiden (R506Q) - normalan tip
Faktor II protrombin (G20210A) - normalan tip
MTHFR (C677T) - heterozigot
PAI-1 (4G/5G) - heterozigot 4G/5G
Protein C - 1,35 (ref.interval 0,65 - 1,40)
Protein S aktivnost - 0,29 L (ref.interval 0,58 - 1,27)
Lupus artikoagulant probir - 30,61 (napomena: Lupus artikoagulant (LAC) - probirni test je negativan) (ref.interval <40,60

Homocistein - 4,6 mmol/L (ref.interval do 15)
Akt. parc. tromboplast.vrijeme (APTV) - 0,9 omjer (ref.interval 0,8 - 1,2)
Akt. parc. tromboplast.vrijeme (APTV) - 27 s (ref.interval 23 do 32
APTV (s) test miješanja uz LAC - 27 s
Lupus antikoagulant (LAC) - 1,08 omjer (ref.interval do 1,37)
Antinuklearna antitijela (ANA), probir IIF metodom (a) - negativna (ref.interval neg.: <1:100)
Antikardiolipinska IgG antitijela (p) - 11,3 U/mL (ref.interval negativna: <=20; slabo pozitivna 21 - 94; pozitivna >=95)
Antikardiolipinska IgM antitijela (p) - 2,5 U/mL (ref.interval negativna: <=20; slabo pozitivna 21 - 30; pozitivna >=31)

Možete li mi protumačiti nalaz, unaprijed Vam hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na smanjenu aktivnost proteina S, u idućoj trudnoći preporučljiva bi bila terapija heparinom.

IvanaI04

Hvala Vam na odgovoru, zanima me sto je s ovom trudnocom, jesu li ove vrijednosti proteina opasne za trenutnu trudnocu ili nisu? Trebam li se jos kome dalje javiti? Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Javite se Vašem liječniku. Vrijednosti ukazuju na povećan rizik tromboze, što ne znači da će do tromboze i doći. Prevencije radi, trebalo bi razmisliti o terapiji.