krvarenje

Dunja

Stovana,
imam jedan problem. Skoro svaki mjesec krvarim par dana poslije menstruacije. Pojavljuje se kao sukrvica, pomijesano sa iscjetkom i traje par dana. Za to vrijeme imam jake bolove na lijevoj strani (lijevi jajnik). Bila sam kod svog ginekologa, i on je rekao da to nije opasno, mada mi je papa test 2. Preporucio mi je kontracepcijeske tablete, ali kako bi ja htjela ostati u drugom stanju ne uzimam ih. Koliko je opasno to krvarenje i mogu li ostati trudna dok to traje? Hvala!

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Ovako produljena menstruacijska krvarenje najlčešće su uvjetovana endometrijskim polipom, te bi trebalo ultrazvučnim pregledom isključiti postojanje ovakve strukture u materničnoj šupljini. Diferencijalno dijagnsotički dolazi u obzir usporeni porast estrogena i upitnost ovulacije, te bi u slučaju da se transvaginalnim ultrazvučnim pregledom ne prikaže intrakavitalni polip trebalo učiniti hormonske pretrage i ultrazvučno praćenje ovulacije kako bi se odgovorilo na pitanje da li imate uredne ovulacije. To je naročito važno ukoliko želite ostvariti trudnoću.