Krvarenje i dojenje

andreab993

Postovani, rodila sam carskim rezom 20.05.2021. U 34 TT (chorioamnionitis). Na pocetku trudnoce ustanovljen obilan hematom koji se smanjio, a ostatak trudnoce sam cesto krvarila zbog marginalne placente previe. Krvarenja su stala u 31.tjednu kad se i posteljica podigla za 2 cm.

Nakon poroda sam imala uobicajene sukrvicaste lohije, a 35.dan (25.06.) sam pocela krvariti crveno. Krvarenje traje jos uvijek, krene oskudno, 2 do 3 dana bude malo jace pa se opet smanji. 10ak dana je bilo bez krvarenja pa je opet pocelo.

Ultrazvucno je sve savrseno, a prilikom jednog ultrazvucnog pregleda, doktor mi je rekao da sam dobila menstruaciju, sto je meni bilo precudno ( vodeci folikul na desnom jajniku i vise manjih folikula). Dobila sam duphaston 2x1 10 dana, ali krvarenje nije s tim prestalo. Nakon sto sam ponovno otisla lijecniku, receno mi je da je u pitanju poremecaj hormona jer dojim.
Napominjem da sam cijelu trudnocu pila duphaston 3x2 i primala progesteron depo 250 svaka 3 dana pa pred kraj na svakih 5 dana.

Da li je moguce da to stvarno toliko traje? Kada bi se to moglo stabilizirati?
Nikad prije nisam imala takva krvarenja, menstruacije au bile uredne. Papa test radjrn prije nepune 3 godine ( parakeratoza i 3.grupa sekreta). Dok sam bila u bolnici, doktor mi je rekao da vidi neke promjene na grlicu i da se to mora obraditi nakon poroda. Ali zbog ovog krvarenja ne mogu uraditi ni kolposkopiju ni papa test pa me to dodatno izludjuje jer sam si vec navukla traumu zbog tog grlica i strah me zbog ovog krvarenja.
Oprostite na dugom postu.
Hvala i lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dokle god žena doji nema pravila o uspostavi normalnog ciklusa. Ipak, neobično je da toliko dugo krvarite. Budući da je ginekološki sve u redu savjetujem da uradite analizu hormona (spolni hormoni, štitnjača, hipofiza).

andreab993

U redu. Koji hormon hipofize? Da li samo prolaktin ili i ostale?

I da li je moguce da se iz grlica krvari obilno kao za vrijeme menstruacije?

Hvala puno.

Ivo Balenović, dr. med.

Hormoni: LH, FSH, prolaktin, TSH. Krvarenje iz grlića je puno oskudnije od menstruacije.

andreab993

Postovani, uradila sam pretragu hormona.
Nalaz je sljedeci:
Prolaktin: 681.1 (109-557)
TSH: 2.01 (0.2-4.2)
FSH: 9.43 1*
LH: 6.05 2*

Legenda:
1* Folikularna faza 3.5-12.5; Ovulatorna faza 4.7-21.5; Lutealna faza 1.7-7.7; Postmenopauza 25.8-134,8

2* Folikularna faza 1.8-11.7; Periovulatorna faza 7.5-89; Lutealna faza 0.56-14; Postmenopauza(bez hormonske terapijr) 5.2-62

Bila sam ponovno na ginekoloskom pregledu gdje sam trazila kolposkopiju i s tim je sve uredno. Grlic prima jod i doktor nije uocio nikakve promjene.

Molim Vase misljenje. Hvala i lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Nalazi su u granici normale. Povišeni prolaktin je očekivan za dojilju. Prolaktin ima utjecaja na menstruacijski ciklus i dokle god žena doji nema pravila oko regulacije ciklusa.. Kolposkopski nalaz isključuje promjene na grliću. Pričekajte još neko vrijeme, krvarenje bi trebalo prestati.