Leksaurin ili leksilium

Anita

Da li ovi lijekovi imaju nepoeželjan učinak na nerođeno dijete kroz tromjesjeća trudnoće

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
U Kliničkoj farmakologiji uglednih autora ne spominju se rizici terapije anksioliticima (Valium, Apaurin, Lexilium, Librium) tijekom sva tri tromjesečja trundoće, kao niti nepoželjne posljedice na razvoj zametka, ploda ili novorođenčeta. Naprotiv, kod primjene neuroleptika (klorpromazin, haloperidol, levopromazin,, flufenazin, te litijevih soli) zapažene su moguće psihičke i somatske retardacije plodova, a kod posljednjeg pripravka (litijeve soli) prisutnost anomalija posebice kardiovaskularnog sustava.