Let avionom

Kuglicaa

Postovanje,zanima me posto koristim terapiju provera tabletama od 15-25 dana.Trebala bi poceti piti proveru dan prije leta avionom.Posto sam citala da moze doci do venske tromboze dali da pijem normalno kada i trebam poceti (dan prije leta)ili da pocnem piti dan poslije leta sto bi onda bio 17 dan.Koristim jos norvasc za tlak i byol cor za ubrzano lupanje srca.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete početi prije leta. Ne može se ništa dogoditi.

Kuglicaa

Hvala na brzom odgovoru,malo sam uplasena po tom pitanju jer sam cula da zenama koje piju kontracepcijske pilule savjetuju da naprave pauzu taj mjesec ili da nepiju za vrijeme leta.Znaci vi mislite da mogu slobodno da pocnem piti prije leta i da nebi bilo nekakvih nuspojava ili komplikacija.Inace let nije duzi od 4 sata.Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Kod putovanja avionom koje traje više od 4 sata nešto je povećan rizik tromboze zbog dugotrajne neaktivnosti. Kod žena koje uzimaju kontracepciju također je nešto viši rizik od tromboze. Provera tablete nisu kontraceptivi, tj. ne sadrže estrogensku komponentu koja utječe na zgrušavanje krvi. Tijekom putovanja preporučljivo je povremeno prošetati i istezati potkoljenice.

Poljaj

Postovani,
Pijem već godinu i pol kontracepcijske pilule Softine. U drugom mjesecu sljedeće godine trebala bih na kraći put avionom. Radi se o putu od cca 1h i 20 minuta. Zanima me je li sigurno putovati dok pijem pilule ili da napravim pauzu u tom razdoblju? Planiram se još svakako posavjetovati sa svojom ginekologicom, no zanima me i Vaše mišljenje.

Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, put je kratak i ne nosi povišen rizik za nastanak tromboze. Tijekom leta povremeno 'protegnite' noge.