LETZ konzicacija

theglamfairy

Poštovani,

Imala sam Letz konizaciju 22.02. Recite, koliko bi otprilike morala čekati da mogu ponovo imati spolne odnose ili bilo kakvu sexualnu interakciju?

Hvala Vam unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
nakon zahvata peporučuje se tri tjedna apstinencije od spolnih odnosa.

lela0605

Postovani,

Nakon dva Papa testa koji su pokazali Cin 1 + hpv ( uradila tipizaciju i pozitivna na 31,33,45,52,58,35,39,51,56), uradjena mi je biopsija koja je potvrdila Cin 1. Obzirom da nisam radjala , a imam 37 god. doktor mi je preporucio Letz konizaciju koju sam uradila 5.12.2016. I na Ph nalazu se potvrdio Cin l/ ll. Uradila sam 17.4. 2017.kontrolni Papa test i bio je uredan ( stim da sam imala upalu, reparatorni epitel oznacen i u napomeni znaci glandularne hiperplazije- mozete li mi to pojasniti? Odnos sam imala 3mjeseca poslije letz konizacije, ali sa kondomom, jer do tada nismo imali zasticen odnos- mada se radi o stalnom partneru. Odlucili smo da cemo imati zasticen odnos dok ne pocnemo raditi na bebi happy .Sve vrijeme se dopingujem raznim imuno suplementima, mada sam jos uvijek pod ogromnim stresom.
Zadnjih par dana osjecam blago peckanje na ulazu u vaginu i blago crvenilo ( nema nikakvog iscjetka) , pa sam uzela canesten vaginalete 3 , obzirom da sam istraumirana i zlo mi je vise od posjeta ginekologu svaki cas. Jesam li pogrijesila i da li trebam odmah otici ginekologu obzirom na sve gore navedeno? Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema opisanom vjerojatno se radilo o gljivičnoj infekciji i dobro ste postupili uzevši Canesten. Konizacijom je izliječena displazija vrata maternice (CIN I/II), no zbunjuje glandularna hiperplazija koju ste naveli. To znači nepravilan rast sluznice materince i pojavu promjena na stanicama uslijed produljenog djelovanja estrogena. Savjetujem da se javite liječniku radi pregleda i eventualne gestagenske terapije.

lela0605

Postovani,
Hvala Vam mnogo na brzom odgovoru. I mene je ovo zbunilo " znaci glandularne hiperplazije" jer mi doktor nije nista rekao, a tek sam i ja jucer procitala, jer sam samo cula njegovo misljenje ( nalaz je dobar). A zaista imama na polovini ciklusa napade histerije, placa, nervoze itd. A to sam pripisivala stresu i pms-u, a znaci da ipak je moguc neki hormonalani disbalans? Svakako cu u narednoj sedmici otici obavezno i pitati ga o istom. Ali voljela bih da cujem i Vase misljenje. Obzirom da planiram trudnocu za nekih 10- 12mjeseci ineresuje me koliki ce mi problem ovo napravilti? I da li ovo ima veze sa ranom menopauzom? Mada su mi ciklusi uredni 26-28 dana, uvijek bolni 2 dana, od kad sam dobila prvi ciklus ( to rijesavam analgeticima).

Hvala Vam jos jednom

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na Vašu dob to ne bi trebalo biti ništa zabrinjavajuće. Vjerojatno je hiperplazija nastala zbog djelovanja estrogena bez popratnog progesteronskog učinka na endometrij - moguće da nije došlo do ovulacije. Takva stanja se liječe primjenom progesterona u drugoj fazi ciklusa. A moguće da se i idućom menstruacijom (odbacivanjem endometrija) stanje normalizira. Zbog toga preporučam uzv pregled neposredno nakon menstruacije kad je endometrij (sluznica maternice) tanak, jednolinijski. Neće imati utjecaja na trudnoću.

lela0605

Postovani doktore,

Zahvaljujem Vam se od srca, zaista ste divni! Mnogo ste mi pomogli, smirili ste me i oraspolozili!

Srdacan pozdrav i svako dobro Vam zelim!

Ivo Balenović, dr. med.

Hvala, također.

petric1309

Poštovani,
prije 4 dana sam bila na Letz zahvatu. Sve je prošlo super. Jedino me muči što osjećam dolje kao neku ranicu koja me malo smeta i ulaz u vaginu je dosta nabubren. Pretpostavljam da sve to tako treba biti, no čitajući ostala iskustva, većinom svi govore da nisu ništa osjećali. Jel to sve uredu ili da se obratim svojoj dr.?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, normalno je da nekoliko dana nakon zahvata još osjećate laganu bol i imate 'čudan osjećaj'. Ukoliko bi se bol pojačala, pojavilo krvarenje ili povisila temperatura javite se liječniku.

petric1309

Puno Vam hvala na brzome odgovoru.
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

petric1309

Poštovani, imala sam Letz konizaciju prije dva tjedan. Oporavak za sada ide po planu. Prvi tjedan nešto malo iscjetka i sluzi, drugi tjedan lagano krvarenje.
Kada ću moći ići na more? Pretpostavljam da nema kuoanja mjesec dana, ali smijem li ići na plažu i sunčati se? (Naravno, bez pretjerivanja i kroz jutro ili popodne iza 4.)
Lp,
unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slobodno možete ići na plažu i sunčati se.

Maya500

Poštovani molim vas za savjet, radila sam letzz operaciju (električnom omčom) 13.2. Sve je prošlo odlično. Imala sam prva tri dana lagani iscjedak vodenkasti, pa onda jedan dan lagan trag krvi, pa onda opet iscjedak i nakon dva dana opet malo traga krvi. Da li se moram zabrinuti ili tako teče oporavak. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Sve je to uobičajeno nakon zahvata.

Maya500

Hvala lijepa na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Ni-na

Pozdrav,u 2.mjesecu 2019.godine dobila sam nalaz PAPA testa - CIN III plus promjene povezane sa HPV-om.Zatim sam isla na kolposkopiju koja je potvrdila CIN III i upucena sam na LETZ prosirenu biopsiju,malu konizaciju.U nastavku slijedi nalaz PhD analize:
1. Materijalje konizirani dio vrata maternice L4:t4:.4 mm. Preuzet je serijski u c'rjelosti, Na dijelu povr5ine
u zoni transformacije je atipidni plodasti epitel poreme6ene stratifikacije mjestimice i u c'rjeloj debljini.
Izraienaje hiperkromazija jezgara i mitoze. Opisana promjena na jednom mjestu dopire do
endoceruikalnog resekcijskog ruba.
2. Materijalje vrlo oskudan nade se samo nesto sluzi.

U medjuvremenu sam do sada potrosila 20 protuupalnih vaginaleta i ginekolog mi je savjetovao jos 3 mjeseca koristenja HPV vaginaleta i nakon toga ponoviti PAPA test.

Nikakvih smetnji nakon LETZ konizacije nisam imala,nije bilo nikakvog isjedka sa krvi,menstruacija uredovno dosla,nesto malo bolnija nego inace,duljina trajanja kao i do sada.Radim na imunitetu-Cink i selen koristim i prehrana raznovrsna.

Moja pitanja jesu:
Sto zapravo znaci Phd nalaz?
Da li cijelo ovo vrijeme koristenja HPV vaginaleta moram biti postedjena od spolnih odnosa?
I s obzirom da planiram godisnji odmor u 8.mj(kada bi trebala prestati s vaginaletama ali neznam da li cu vec napraviti kontrolni PAPA test) da li se smijem kupati u moru?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, phd nalaz je patohistološki nalaz. To znači da je preparat (odstranjeni dio) detaljno pregledan pod mikroskopskim povečanjem. U vašem slučaju on je potvrdio nalaz papa testa, Možete se kupati i imati odnose (preporučam uz zaštitu kondomom).