Manjak plodne vode

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dijete je normalne težine za dob, a indeks plodne vode je nešto niži, ali unutar granica normale. Plodna voda je nešto što se neprestano stvara (mokrenjem djeteta) i eliminira (gutanjem djeteta) iz amnijske šupljine. Dakle, ona nije konstantna, nego se stalno mijenja. Dakle afi indeks ovisi i o trenutku kada se mjeri. Nema razloga za brigu, kod Vas je sve u redu.

Lanica11

Postovani,

Danas mi je na redovnom UZ receno da je potrebna hospitalizacija jer je beba manja za dve nedelje,tj 31+3ng.Mere su sledece:
Amenoreja 33+2ng
AFI 90mm
BPD 93
HC 290
AC 267
FI 62mm
TM 1760g
Odmah nakon ovog UZ otisla sam po drugo misljenje u privatnu ordinaciju gde su mere sledece:
AFI 90mm
BPD 85.4
HC 305,2
AC 283,9
FL 60.2
TM 1963g
Moje pitanje je da li je plodova voda drasticno smanjena i koje je vase misljenje vezano za razvoj bebe?
Unapred Vam hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, o smanjenoj količini plodove vode se govori kada je AFI ispod 8 cm, što kod Vas nije slučaj. UZV biometrija ploda je nešto manja, ali to ne mora nužno značiti zastoj u rastu. Prije će biti da se radi o fiziološkom odstupanju, u čemu je najvažniji genetski faktor. Potrebne su redovite kontrole.

Sadmira

Postovani, da li je normalno da u 40+2 tj AFI iznosi 9. Plodova voda mlijecne boje. Posteljica IIIb stepen zrelosti.
BPD 90
AC 326
FL70.
CTG I kateg. fr. Oko 140-150/min kontrakcije nema.
TACD: Ri a. Umbilicalis 0.58, Ri a Cerebri mediae 0.70
Da li se trebam brinuti? Jedni mi kazu da je manjak plodove vode a drugi kazu da je ima dovoljno.. molim odgovor.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Plodova voda se neprestano obnavlja. Osim toga, Vi ste u terminu za porod što pokazuje i mliječna boja plodove vode. Mliječna boja je siguran znak da je sa djetetom sve u redu.

Ana994

Poštovani,
Prošli tjedan sam bila na pregledu i ginekologinja mi je rekla da imam manjak plodne vode, ali da se to obnavlja i uputila me u bolnicu na promatranje.
U bolnici su mi na prvom ultrazvuk rekli da imam jedan džep plodne vode od 18 mm, na drugom ultrazvuk nakon tri dana jedan džep od 30 mm, a jedan od 20 mm, a nakon toga sam sutra dan išla opet na ultrazvuk i doktor mi je rekao da ima tri džepa plodne vode oko 45 mm. Pa me zanima a što to znači i dali je opasno za bebu? I koliko se dugo zadržava zbog toga u bolnici?
Da napomenem u bolnici sam završila sa 32+5 tt, a sad sam 33+3 tt.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, količina plodne voda nije konstantna i ona se neprekidno obnavlja. Dijete je guta i mokri. Ovisno kada se ultrazvučno mjeri, nalazi mogu varirati. Prema uzv nalazima (džepovima plodne vode) smatram da ne postoji nikakva opasnost za Vaše dijete (pretpostavljam da je dijete uredne veličine za dob). Samo kod zastoja u rastu ploda i nedostatka plodove vode može postojati opasnost od hipoksije (smanjene opskrbe kisikom) jer u je tom slučaju poremećena funkcija posteljice.

Ana994

Rečeno mi je da je sa posteljIcom sve u redu, da je beba aktivna i da se razvija kako treba.
Ali sam vas htjela pitati jer nitko mi ništa konkretno nije rekao vezano za plodnu vodu. Zato vam se Zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema razloga za brigu. Sve će biti u redu.