menopauza

branka

Puno bi mi pomogao vaš savjet.
Imam 41 god.redovan men.ciklus ali unazad 2 mj. tegobe kao nesanica,noćno znojenje,lupanje srca,napade panike..što mi pripisuju klimaksnim simptomima i savjetuju "ciklo-proginova" horm.tablete.Nalaz FSH 9.dana ciklusa je 5,77 .
imam pozitivan stav o nadomjesnom liječenju ali me zanima da li je nalaz u redu i vaše mišljenje da li je rano za hormone i da li oni zaista debljaju? I.menstruaciju sam dobila rano u 12 god.a čitav period rata sam provela u ratnom području,pod stresom.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Na temelju nalaza FSH može se zaključiti da se ne radi o nastupu prijevremene menopauze. Ipak, Vaše smetnje zaslužuju pažnju i nužnost obraćanja liječniku, s obzirom da se istovjetne tegobe mogu javiti u slučaju bolesti štitne žlijezde. Stoga trebali bi učiniti dopunske endokrinološke pretrage i obradu kod endokrinologa.