Menstruacija

Tara

Postovani!
Dvanaest mi je godina i priblizavam se dobi menstruacije.Mnogo pitanja sram me postaviti bliznjima pa pitam Vas.Molim Vas da mi odgovorite na sljedeca pitanja.
1.Sto je zapravo menstruacija i u koliko se obicno godina pojavljuje djevojcicama?
2.Ima li ona veze s pristicim?(puno ih se pojavljuje na mojem licu).
3.Ima li veze s dlacicama ispod pazuha.
Ova bi pitanja bila sve za neko vrijeme.

Unaprijed zahvalna Tara!

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana Tara,
Odogovaram redom na Tvoja pitanja koja doista interesiraju svaku djevojčicu ove životne dobi:
1. Menstruacija predstavlja ljuštenje maternične sluznice koje se javlja svakog mjeseca. Naime, matrenični se unutrašnji pokrov (endoemtrij, maternična sluznica) svakog mjeseca zadebljava, čineći hranidbeni omotač koji bi u slučaju oplodnje jajne stanice prihvatio novonastali zametak i hranio ga tijekom devet mjeseci trudnoće. U slučaju da do oplodnje ne dođe, ovaj se sluznični pokrivač ljušti što se naziva menstruacija.
2. I prištici i pojava dlačica normalne su promjene koje se javljaju zajedno s lučenjem hormona jajnika (estrogena i progesterona), te djevojčice Tvoje životne dobi ovi događaji ne bi trebali zbunjivati niti zabrinjavati.

Veliko hvala za interes za naše stranice.

Tara

Postovani!
Drago mi je i zelim Vam zahvaliti na odgovoru,a vase stranice redovito cu posjecivati jer su vrlo zanimljive.

Tara