menstruacija

bojana

Poštovana gđo Kupešić,

moja desetogodišnja kćer je prije 4 mjeseca dobila prvu menstruaciju. Do sada je imala tri menstruacije u razmacima 28-29 dana. Danas je
opet dobila nakon svega 19 dana od zadnje menstruacije. Da li to spada u "redovito uhodavanje" i da li bih je trebala odvesti na pregled?
Hvala

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Smatram da Vas ovakva odstupanja u razmaku između menstruacijskih krvarenja u ovako mlade djevojčice koja stasa u djevojku ne bi trebale brinuti. Ipak, ukoliko će se ovakav poremećaj javljati iz ciklusa u ciklus savjetovala bih da se učini transabdominalni ultrazvuk kako bi se neinvazivno i bez traume po Vašu kćerkicu doznalo više o razlozima ovakvog poremećaja. Kao dopunska pretraga može se koristiti i hormonska analiza koja će analizirati apsolutnu koncentraciju hormona i usporediti s normalnim vrijednostima za dob i fazu menstruacijskog ciklusa.