CIN II + HPV

delta

Postovani!
Imam 27 godina i nisam radjala. Prije malo vise od godinu dana mi je dijagnosticiran CIN I + HPV. Obavila sam kolposkopiju i u 8. mj. 2001. bila pod terapijom interferon vag. 21dan.Nakon toga, nalaz papa testa je ostao nepromijenjen, dakle CIN I + HPV. Ponovo sam bila pod terapijom interferon vag. u trajanju od 21 dana u 10. mj. 2001. Ponovila sam papa test pocetkom 1. mj. 2002. god. i nalaz je bio: CIN II, dok HPV nije potvrdjen.Moram napomenuti da sam bila na tipizaciji prilikom koje je ustanovljen HPV visokog rizika. Moj mi je ginekolog savjetovao da u 3. mj. 2002. ponovim papa test, pa ako ponovo bude CIN II, on predlaze konizaciju.
Konizaciju opravdava HPV-om visokog rizika i time sto mi interferonska terapija nije pomogla. Zanima me da li postoji koja druga metoda lijecenja (npr. premazivanje koje je pomoglo mojoj prijateljici i 'vratilo' joj sa CIN II na CIN I). Koliko vremenski traje zahvat konizacije, da li je potrebno ostati u bolnici, koje su komplikacije, kojom se metodom u nas vrsi konizacija, koliko to moze utjecati na buducu trudnocu, pod kakvom se anestezijom izvodi?
Hvala na odgovoru!

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Konizacija je kirurški postupak odstranjenja bolesnog tkiva grlića maternice, a ime je dobila po izgledu odstranjenog tkiva koje nalikuje na konus. Alternativni postupci u manje izraženih odstupanja na grliću su su " loop - ekscizija ", krioterapija , primjena lasera.
U Hrvatskoj postoji iskustvo primjene lasera u liječenju promjena na grliću maternice (laser je za te potrebe korišten na Klinici za ginekologiju i porodništvo Opće bolnice Sveti Duh bio već prije 15 godina s dobrim rezultatima , ali se zbog tehničkih smetnji prestao primjenjivati tijekom posljednjih 5 godina). Danas postoje suvremeni aparati za tu namjenu i mislim da sam nedavno pročitala u sredstvima javnog informiranja da usluge vezane uz liječenje promjena na cerviksu uz pomoć laserske tehnologije pruža Prim dr. V Grljušić (privatna poliklinika u Zagrebu). Nažalost, ne raspolažem podacima o tome da li se isti zahvat može učiniti u nekoj od Kliničkih ustanova i na uputnicu.
Konizacija spada u standardne kirurške metode liječenja i radi se u svim ginekološkim klinikama, jer su praktički svi ginekolozi operateri osposobljeni da kvalitetno učine ovaj zahvat. U bolnici se obično boravi tijekom 4 do 6 dana, ovisno o opsegu zahvata i nastupu ev. komplikacija koje mogu uslijediti nakon operacije (poput krvarenja iz opšivene rane). Zahvat se uobičajeno izvodi u anesteziji, a suvremene tehnike opracije bitno ne utječu na kvalitetu materničnog grlića tijekom trudnoće, ali se takve trudnoće trebaju pomnije kontrolirati kako bi se na vrijeme otkrilo prijevremeno otvaranje cerviksa.